Innowacje w polskim szkolnictwie wyższym

Jakie możliwości rozwoju, zarówno samej uczelni, jak i kształcących się studentów, daje jej "umiędzynarodowienie"?

Uczelnia o charakterze międzynarodowym, to dla WSIiZ łatwiejsze pozyskiwanie partnerów w międzynarodowych projektach naukowo-badawczych, stałe podnoszenie kwalifikacji kadry naukowo-dydaktycznej, rozwój kompetencji międzykulturowych wśród pracowników i studentów oraz coraz większa rozpoznawalność uczelni na światowym rynku edukacyjnym. Studia w WSIiZ umożliwiają kontynuację studiów za granicą.

Czy studenci z Białorusi i Ukrainy wciąż są lepiej przygotowani do studiów na informatyce, bo mają m.in. lepszą wiedzę z matematyki niż Polacy?

Przy studiowaniu informatyki - oprócz ścisłej wiedzy z zakresu matematyki - potrzebne są zdolności logicznego i syntetycznego myślenia oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Jeżeli chodzi o wiedzę matematyczną, to można zauważyć, że część studentów z Białorusi i Ukrainy posiada ją na trochę lepszym poziomie niż przeciętny student z Polski. Wydaje się też, że studenci ci lepiej są przygotowani do rozwiązywania problemów z zakresu nauk ścisłych. Wykazują trochę lepsze zdolności logicznego i syntetycznego myślenia. Przywrócenie w tym roku matury z matematyki jest warunkiem koniecznym, ale nie wystarczającym do poprawienia sytuacji w naszym kraju. Konieczność zdawania matury z matematyki nie wykształci u uczniów odpowiednich umiejętności. Świadomość tego obowiązku przychodzi bowiem dopiero na etapie kształcenia ponadgimnazjalnego, natomiast rozwój umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów powinien być podjęty od najwcześniejszych lat, na wszystkich etapach edukacji. Poza tym, sama matematyka też nie wystarczy, potrzebna jest dodatkowo wiedza z innych przedmiotów ścisłych, np. z fizyki, czy nawet chemii, aby swobodnie poruszać się w obszarze sprzętowym informatyki.

W czołówce najbardziej "innowacyjnych" szkół wyższych znajdują się Stanford University i MIT. Obie szkoły mają ogromne programy badawczo-rozwojowe. Czy WSIiZ współpracuje lub zamierza współpracować z firmami przy badaniach?

Nasza uczelnia została partnerem w projekcie "System przeciwdziałania powstawaniu bezrobocia na terenach słabo zurbanizowanych" w ramach EQUAL. Jego celem było podnoszenie konkurencyjności małych i średnich firm poprzez wykorzystanie nowatorskich rozwiązań organizacyjnych i teleinformatycznych, w tym opracowanie i zastosowanie systemu wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami gospodarczymi. WSIiZ współpracuje również z firmami z województwa podkarpackiego w ramach Rady Gospodarczej. W jej skład Rady wchodzą m.in.: Gamrat Jasło, Rafineria Nafty Jedlicze, Zelmer oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Przemyślu zrzeszająca ponad 150 przedsiębiorstw. W ramach kooperacji realizowane są projekty badawcze w zakresie analiz rynkowych oraz marketingowych.

Z kolei funkcjonujący przy uczelni Instytut Informatyki Biomedycznej współpracuje z instytucjami i firmami działającymi w obszarach: medycznym, biomedycznym, opieki zdrowotnej i zdrowia publicznego. Głównym celem tej współpracy mają być badania nad możliwościami wykorzystania narzędzi IT w problemach medycznych - np. wspomaganie diagnostyki różnych jednostek chorobowych, ale nie tylko. Istotnym obszarem badań jest również opracowywanie i tworzenie systemów do zarządzania różnorodnymi jednostkami opieki zdrowotnej. Za pośrednictwem Centrum Transferu Innowacji i Przedsiębiorczości WSIiZ, współpracujemy z firmami udzielając wsparcia eksperckiego w zakresie oceny innowacyjności wdrażanych rozwiązań. Natomiast w ramach projektu "Regionalna Strategia Innowacji", koordynowanego przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, przyczyniamy się do wypracowywania strategii innowacji dla Podkarpacia.

Mamy też prężnie działające Centrum Usług Informatycznych, którego głównym celem jest świadczenie kompleksowych usług w zakresie nowoczesnych technologii IT. W jego ramach współpracujemy z administracją publiczną oraz przedsiębiorstwami, tworząc dla nich nowoczesne rozwiązania IT. Powstał m.in. system Video-CV, który jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce. Z kolei we współpracy z Partners in Progress - której WSIiZ jest większościowym udziałowcem - został opracowany zintegrowany system zarządzania Uczelnia XP. Dziś wdrożony już w ponad 50 polskich uczelniach, m.in. AGH w Krakowie czy SWPS w Warszawie.


TOP 200