Informatyk na swoim

Podatek zależy od umowy

Jeśli pracownik korzysta z prywatnego urządzenia, ale ma dostęp do danych firmowych, to pracodawca pozostaje administratorem tych danych i w razie wycieku lub naruszenia dóbr osobistych osób trzecich odpowiada cywilnie oraz karnie. Dotkliwe mogą być kary administracyjne. Przykładowo, jeśli Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych stwierdzi, że dane nie były zabezpieczone we właściwy sposób, to administrator może zapłacić od 50 tys. zł do 200 tys. zł. Także pracownik, który bezprawnie kopiuje lub udostępnia dane firmowe, może odpowiadać za czyn nieuczciwej konkurencji.

Kolejnym problemem może być kwestia numeru telefonu, z którym pracownik po zakończeniu umowy o pracę lub innej formy współpracy odchodzi z firmy do konkurencji. Prawo mówi jednoznacznie, że numer stacji abonenckiej nie jest przedmiotem własności, a abonent jest jedynie użytkownikiem.

W polskim prawie nie ma jeszcze przepisów podatkowych, które wprost odnosiłyby się do BYOD, więc pracodawcy muszą stosować przepisy ogólne.

Informatyk na swoim

O tym, do jakich konkretnie przepisów podatnik powinien się stosować i z jakich ulg może skorzystać decyduje stosunek prawny użytkownika sprzętu z firmą, dla której pracuje.

Inaczej wygląda sytuacja pracownika wobec pracodawcy, jeśli ma umowę o pracę, a inaczej usługodawcy wobec usługobiorcy, z którym łączy go umowa cywilnoprawna.

W pierwszym modelu pracodawca może wypłacić zwolniony z podatku ekwiwalent za wykorzystanie do pracy sprzętu należącego do pracownika na podstawie art. 21 ust 1 pkt 13 ustawy o PIT. Wysokość ekwiwalentu można określić jako utraconą wartość rzeczy. Ekwiwalent musi zostać wliczony do podstawy opodatkowania.

W drugim modelu pracodawca może przekazać pracownikowi pieniądze na zakup sprzętu, którego będzie używał. Może również dysponować własnym sprzętem, a jego wartość wlicza już w wartość usługi. Osoby prowadzące działalność gospodarczą kupiony sprzęt wykazują jako koszt swojej działalności, a jeśli są płatnikami VAT, mogą odliczyć sobie wartość tego podatku.

Tekst powstał na podstawie wystąpień ekspertów podczas konferencji Computerworlda „BYOD. Jak przejąć kontrolę i zadowolić użytkownika”, która odbyła się 20 czerwca 2013 r. w Warszawie


TOP 200