Informacje jak powietrze

Wzrastać będzie rola automatycznych systemów informacyjnych, które w sposób automatyczny gromadzą, przetwarzają (według zadanych algorytmów) oraz udostępniają informacje. Będą na to miały wpływ co najmniej dwa czynniki:

- rozwój metod telemetrii oraz sieci telekomunikacyjnych o dużych przepustowościach będzie umożliwiał automatyczne zbieranie informacji niemalże w dowolnym miejscu (na przykład o stanie rurociągu na bezludnych terenach) i przekazywanie ich na duże odległości do dalszej obróbki;

- automatyczne przetwarzanie informacji będzie zapewniało coraz większą skuteczność w wykorzystaniu ich do zarządzania różnymi, coraz bardziej złożonymi dziedzinami życia (na przykład przy masowej motoryzacji tylko automatyczne monitorowanie ruchu ulicznego daje szanse na wprowadzenie efektywnego zarządzania nim). W obszarze funkcjonowania tych systemów będzie wzrastać zapotrzebowanie na rozwiązania z dziedziny sztucznej inteligencji (na przykład dla korygowania wyników pomiarów lub optymalizacji decyzji). Zwiększać się też będzie wykorzystanie automatycznych systemów informacyjnych w sferze konsumenckiej (na przykład informowanie poprzez telefon komórkowy o najbliższych restauracjach czy odprawa na lotnisku bez udziału obsługi).

W wyniku stosowania na skalę powszechną, we wszystkich niemalże dziedzinach życia, narzędzi i rozwiązań informatycznych oraz złożonych systemów informacyjnych, rosnąć będzie ilość informacji gromadzonej w postaci cyfrowej. Te powiększające się z każdym rokiem zasoby będą wymagały odpowiedniego składowania (archiwizacji) i zarządzania nimi, czyli m.in. metod i narzędzi skutecznego przetwarzania i udostępniania. Potraktowane jako surowce do przetworzenia, dają szanse na otrzymanie nowych, niedostępnych inaczej informacji oraz pozyskania nieosiągalnej w inny sposób wiedzy. W związku z tym będzie rosło znaczenie rozwiązań i systemów analitycznych (typu Business Intelligence). Efekty ich zastosowania będą pozwalały skuteczniej działać zarówno w sferze gospodarki (dostarczając przedsiębiorstwom prognoz na temat zachowań rynkowych w różnych perspektywach czasowych), jak i życia publicznego (pozwalając państwu efektywniej zarządzać funduszami publicznymi i precyzyjniej określać cele interwencji publicznej). Będzie to bardzo ważne przy rosnącej niestabilności zachowań we wszystkich w zasadzie dziedzinach życia i coraz większej liczbie czynników koniecznych do brania pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Brak wiedzy i potrzeb

Z negatywnym obrazem sytuacji będziemy mieli do czynienia wówczas, gdy z różnych przyczyn nie uda się w naszym kraju rozwinąć na odpowiednim poziomie infrastruktury informacyjnej, zdolnej sprostać wyzwaniom cywilizacyjnym.

Wśród powodów takiego stanu rzeczy decydujące znaczenia może mieć brak właściwego zrozumienia dla kluczowej roli technik informacyjnych i komunikacyjnych przez klasę polityczną. Z drugiej strony, zagrożeniem może być nadmierne przykładanie wagi do wykorzystania narzędzi informatycznych, przecenianie ich roli, rozumienie ich znaczenia w sposób hasłowy, propagandowy, głównie pod wpływem programów europejskich i pod kątem zagospodarowania unijnych funduszy, a nie racjonalnej oceny sytuacji i rzeczywistych potrzeb oraz celów.


TOP 200