IT będzie finansowane inaczej

5. Komisja uważa, że nowe procedury wdrażania oraz wymogi dotyczące kontroli programów UE muszą być skuteczne, jeśli chodzi o zapewnienie rozliczalności, ale muszą także być racjonalne pod względem kosztów. Zmiany na przestrzeni lat doprowadziły do powstania systemu, który jest obecnie powszechnie uznawany za zbyt skomplikowany. Dlatego też, Komisja postanowiła zaproponować radykalne uproszczenie procedur w całych przyszłych wspólnych ramach finansowych w tym zdefiniowania jasnych warunków kwalifikowalności, rozliczalności oraz określenia dostatecznego poziomu kontroli, który ogranicza ryzyko błędów i narażenie na nadużycia finansowe do rozsądnego poziomu przy rozsądnych kosztach. Komisja opublikuje komunikat poświęcony temu tematowi pod koniec 2011 r., po przedstawieniu wszystkich swoich wniosków dotyczących poszczególnych polityk;

ICT w nowej perspektywie

Komisja Europejska proponuje przeznaczyć w latach 2014-2020 na priorytetowe przedsięwzięcia infrastrukturalne w dziedzinie transportu, energii, a zwłaszcza technologii ICT kwotę 40 mld euro, przy czym na inwestycje z obszaru ICT - 9,2 mld euro.

W aktualnym okresie programowania (2007-2013) Komisja zarządza szeregiem instrumentów wspierania badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji, takimi jak 7 Program Ramowy Badań i Rozwoju (7 FP), Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP), a także Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), który jest niezależnym podmiotem UE wspierającym wiodące projekty innowacyjne w skali światowej. Dodatkowo, za pośrednictwem polityki spójności, prawie 25 % budżetu funduszy strukturalnych wydawane jest na zwiększenie innowacyjności gospodarek ze szczególnym podkreśleniem ICT. Ten zawiły system finansowania zastąpią wspólne ramy strategiczne "Horyzont 2020". Ramy będą ponadto zintegrowane z priorytetami polityk sektorowych w takich dziedzinach, jak: zdrowie, bezpieczeństwo żywności i gospodarka ekologiczna, energia i zmiana klimatu i ściśle skorelowane z polityką regionalną.

Zobacz również:

  • Microsoft otwiera się na agencje rządowe - wszystko przez atak

Interesująca wydaje się też propozycja wprowadzenia nowego, centralnie zarządzanego mechanizmu finansowania paneuropejskich inwestycji infrastrukturalnych "Łącząc Europę". Z instrumentu tego finansowane będą określone priorytetowe przedsięwzięcia infrastrukturalne w dziedzinie transportu, energii, a zwłaszcza technologii ICT. Komisja zamierza w tym instrumencie skorzystać z nowych, innowacyjnych narzędzi finansowania, jakim będą tzw. obligacje unijne. Komisja wierzy, że dzięki temu nastąpi przyspieszenie inwestycji i zwiększenie ich zakresu w stosunku do tego, co można by osiągnąć jedynie poprzez finansowanie ze środków publicznych. Komisja proponuje przeznaczyć w latach 2014-2020 na ten instrument kwotę 40 mld euro, przy czym na ICT - 9,2 mld euro.

Co to dla nas oznacza

Niezależnie od tego jak się ułoży dyskusja nad szczegółowymi zapisami widać, że musimy przygotować się na reorientację naszego spojrzenia na finansowanie rozwoju. Wszystko wskazuje na to, że kończy się czas, kiedy tempo rozwoju kraju można było oceniać efektywnością wydatkowania "środków z funduszy". Będzie to niewątpliwie duże wyzwanie dla sektora publicznego, ale też i dla firm, które koncentrowały się dotąd na pozyskiwaniu funduszy unijnych dla administracji.

Komisja projektem nowej perspektywy finansowej mówi - jest kryzys, więc musimy skoncentrować się na kwestiach najważniejszych. Dlatego powinniśmy w Polsce postawić sobie pytanie czy do tych spraw najważniejszych należy zaliczyć wsparcie krajowej branży ICT. I nie chodzi tylko o to, że technologie te mają być jednym z kół zamachowych strategii Europa 2020, ale o to, że branża ICT rośnie i wytwarza już większa część PKB niż cały sektor wydobywczy w Polsce.

dr inż. Dariusz Bogucki, dyrektor ds. sektora publicznego w EFICOM SA


TOP 200