IPv6: podstawy tunelowania

Między Ipv4 i Ipv6

Źródło: Agora, prezentacja M. Łopacińskiego podczas debaty UKE o IPv6.

Migracja do IPv6 wiąże się z problemami wynikającymi z konieczności współistnienia obu protokołów. Od strony klienta sieci (na przykład stacji roboczej lub komputera domowego), najprostszym rozwiązaniem jest tunelowanie połączenia. Technologia ta umożliwi bezpośredni dostęp do zasobów IPv4 oraz poprzez tunel i translację - do maszyn z adresacją w nowym protokole. Rozwiązanie takie przypomina NAT na styku sieci lokalnych z prywatną adresacją a Internetem.

Gdyby chcieć korzystać jednocześnie z IPv4 oraz IPv6 na wszystkich maszynach, każda z nich musiałaby posiadać podwójny stos IP. Z pozyskaniem adresów IPv6 nie ma problemu,

Od strony usługodawcy, przejście na IPv6 wymaga koegzystencji obu protokołów na serwerach usługowych. Wiąże się to z nieuchronnym wzrostem skomplikowania infrastruktury, gdyż oba stosy muszą być wykorzystywane jednocześnie. Takim serwerom należy zapewnić bezpieczeństwo, chroniąc ruch na obu protokołach oraz wysoką dostępność usług także między operatorami. Wymaga to dość wysokich nakładów po stronie dostawców usług oraz operatorów telekomunikacyjnych, którzy nadal eksploatują sprzęt przeznaczony głównie do obsługi IPv4. Ponadto nie rozwiązuje problemu wykorzystania puli IPv4, gdyż serwisy usługowe nadal muszą być widoczne pod adresami ze starego protokołu.(MM)

Źródło: Agora, prezentacja M. Łopacińskiego podczas debaty UKE o IPv6.


TOP 200