IBM udostępnia finalną wersję Cheetah

IBM udostępnił nową wersję Informix Dynamic Server (IDS), znaną pod nazwą roboczą 'Cheetah', która ma umożliwić budowanie centrów danych o ciągłej dostępności i funkcjach przywracania systemu po awarii wzorowanych na systemach mainframe.

IDS 11 został zoptymalizowany pod kątem wyższej wydajności, lepszej niezawodności i skalowalności oraz zdolności przetwarzania dużych wolumenów danych w krótkim czasie. Umożliwia zarządzanie informacją w klastrowych środowiskach serwerowych, wykorzystując w tym celu technologię zapożyczoną z systemów mainframe IBM. Ma to umożliwiać tworzenie klastrowych centrów danych, które jednocześnie oferują ciągłą dostępność danych i przywracanie po awarii, niezależnie od lokalizacji rezerwowego centrum danych.

Zawiera także ulepszoną obsługę hierarchicznych struktur danych, wbudowane wyszukiwanie tekstowe dokumentów niestrukturalizowanych, ulepszoną obsługę poszczególnych typów danych, a także mechanizmy rozproszonych zapytań, wysyłanych do wielu instancji danego serwera danych.

Zobacz również:

  • Najnowsza baza danych Oracle została wzbogacona o kolejne funkcje AI

W nowej wersji zawarto mechanizm Advanced Access Control, w którym zastosowano technologię wprowadzoną po raz pierwszy razem z bazą DB2 9 Viper. Umożliwia ona użycie na poziomie pól, kolumn i wierszy specjalnych etykiet, określających prawa dostępu (LBAC).

Monitorowanie i wykonywanie zadań administracyjnych w obrębie aplikacji zapewnia interfejs API oparty na języku SQL. Moduł harmonogramu zapytań monitoruje zdarzenia i zasoby, zbierając statystyki na potrzeby automatycznego raportowania.

Ponadto IDS 11 zawiera graficzny interfejs administracyjny do zdalnej administracji, wbudowane funkcje do publikowania w formacie XML oraz możliwość samodzielnej konfiguracji aktywnych usług.

W latach 90. IDS była drugą, po Oracle, najczęściej wykorzystywaną bazą danych na świecie. W roku 2001 firma Informix została przejęta przez IBM. W momencie przejęcia liczbę użytkowników bazy danych Informix szacowano na ponad 100 tys., dziś jest ich 20 tys. Ostatnie istotne uaktualnienie IDS (wersja 10) udostępniono w marcu 2005 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200