I strzeż laptopa swego

Do dobrych praktyk zabezpieczających dane na laptopach należy również zaliczyć szyfrowanie dysków. Użytkownicy niektórych wersji systemów MS Windows (m.in. Vista i 7 Ultimate oraz Enterprise) mogą skorzystać z wbudowanego szyfrowania dysków funkcją BitLocker, zapewniającą ochronę pamięci masowych komputera (stałych i wymiennych). BitLocker wymaga od użytkowników uwierzytelniania danych (podanie numeru PIN lub zdefiniowanego klucza) w celu uzyskania dostępu do informacji. Jeśli laptop jest wyposażony w moduł TPM (Trusted Platform Module), funkcja BitLocker używa go do wykrycia, czy proces uruchamiania komputera został przeprowadzony prawidłowo.

I strzeż laptopa swego

Prey - oprogramowanie open source - pozwala śledzić skradziony sprzęt (jeśli urządzenia ma moduł GPS), całkowicie go zablokować, robić zdjęcia za pomocą kamery laptopa, umożliwia monitorowanie plików, uruchomionych aplikacji czy nieudanych logowań, itp.

Osoby, które nie posiadają odpowiedniej edycji systemu MS Windows lub wolą skorzystać z alternatywnych opcji szyfrowania danych, mogą wybierać spośród wielu aplikacji, zarówno płatnych (np. Steganos Safe, DESlock+), jak i darmowych (np. TrueCrypt, Sophos Free Encryption).

Popularnym rozwiązaniem, opartym na licencji open source, jest TrueCrypt. Oprogramowanie jest uniwersalne pod względem systemowym (Windows 7/Vista/XP, Mac OS X, Linux) i pozwala na szyfrowanie dysków, partycji i przenośnych pamięci oraz tworzenie zabezpieczonych dysków wirtualnych. Szyfrowanie odbywa się za pomocą algorytmów AES-256, Serpent i Twofish. W nowszych edycjach dodano Favorite Volumes Organizer, opcję ułatwiającą scentralizowane zarządzanie zaszyfrowanymi partycjami.

Wart rozważenia jest zakup dysków SED (Self-Encrypting Drive), samoszyfrujących pamięci masowych, które mają opcje kasowania danych, jeśli nastąpi naruszenia zdefiniowanych polityk bezpieczeństwa (np. Seagate Savvio 10K.5 SED, Toshiba MKxx61GSYG).

Rozsądek wciąż najważniejszy

Żadne, nawet najbardziej zaawansowane zabezpieczenia nie uchronią użytkowników przed utratą danych, jeżeli nie będą oni przestrzegać najprostszych zasad. Specjaliści podkreślają, że mimo wieloletnich doświadczeń, nadal najsłabszym ogniwem systemów ochronnych pozostaje człowiek.

I strzeż laptopa swego

Oprogramowanie open source TrueCrypt pozwala na szyfrowanie dysków, partycji i przenośnych pamięci oraz tworzenie zabezpieczonych dysków wirtualnych.

Często powtarzanym błędem jest tworzenie zbyt prostych haseł systemowych. Widmo potencjalnych szkód wciąż przegrywa z lenistwem, co niejednokrotnie ma swoje odbicie w używaniu haseł opartych na dacie urodzenia czy imieniu i nazwisku. Warto zadbać, aby wymyślony ciąg znaków składał się z liter (wielkich i małych), cyfr i był dostatecznie długi.

Osoby mające problem z zapamiętywaniem haseł mogą np. lekko zmodyfikować słowa ulubionej piosenki czy przysłowia i w ten sposób ułatwić sobie zadanie. Ważne jest, by nie zapisywać efektów tej pracy na kartkach czy w notesach.

Zalecane jest również blokowanie dostępu do zasobów systemowych laptopa zawsze, gdy użytkownik oddala się (nawet na chwilę). Zaniechanie tych działań może mieć opłakane skutki, szczególnie w miejscach publicznych (np. kawiarnie internetowe, miejskie hot-spoty).

Dla przezornych, szukających zabezpieczenia finansowych skutków utraty laptopa - pozostaje skorzystanie z usług firm ubezpieczeniowych. Ich oferta jest stale rozbudowywana. Ochroną można objąć nie tylko sam sprzęt, ale również zawarte w nim dane. Przed podpisaniem umowy warto zapoznać się ze wszystkimi jej szczegółami i zadbać o jasne sprecyzowanie zapisów mówiących o wypłacie ewentualnego odszkodowania.


TOP 200