Hypervisor może być wszędzie

Jeden telefon, dwa systemy

Nowością tegorocznej konferencji VMworld była prezentacja hypervisora pracującego w urządzeniu klasy smartphone. W telefonie Nokia N800 uruchomiono hypervisora VMware, w którego środowisku hostowano dwa systemy operacyjne - Google Android i Windows CE 6.0. Oba systemy pracowały jednocześnie, przy czym można było przełączać się między nimi.

Uruchomienie dwóch systemów operacyjnych w jednym telefonie ma wiele zalet. Przykładowo Windows Mobile lub Symbian, może zawierać biznesowe kontakty, klienta korporacyjnej poczty elektronicznej i dane firmowe. Drugi system może być traktowany jako prywatny i zawierać zapisane prywatne dane kontaktowe, własne notatki, muzykę itp. Separacja zapewniana przez hypervisor zapewni bezpieczeństwo danym, smartphone od strony oprogramowania będzie zaś zachowywał się tak, jakby to były dwa osobne urządzenia. Jest to najważniejsza zaleta wirtualizacji, umożliwiająca bezpieczną eksploatację firmowych aplikacji bez obaw o integralność danych. W maszynie wirtualnej będą mogły pracować aplikacje wymagające podwyższonego poziomu bezpieczeństwa. Takimi programami mogą być np. aplikacje autoryzacji, takie jak programowe tokeny, narzędzia dostępu do zasobów czy autoryzacja do witryny bankowości elektronicznej.

Hypervisor może być wszędzie

Modelowy telefon Nokia N800 z pracującym hypervisorem VMware, hostującym jednocześnie dwa różne systemy dla telefonów smartphone - Google Android i Windows CE.

Obecnie przygotowywanie każdego nowego telefonu lub systemu operacyjnego wymaga przygotowania nowych sterowników i pracochłonnych testów. Gdy sprzęt ten będzie uruchamiany w środowisku wirtualnym, wystarczy opracowanie jednego zestawu sterowników do każdego nowego sprzętu, co bardzo zmniejszy koszty produkcji. Z drugiej strony wzrosną wymagania sprzętowe i pojawią się nowe problemy, wynikające choćby z sytuacji, gdy w trakcie połączenia z jednego systemu operacyjnego pojawi się połączenie przychodzące kierowane do drugiego z nich, przy wyższym priorytecie.

Modelowym urządzeniem, które zaprezentowano na VMworld była Nokia N800. Chociaż nie jest to typowy telefon klasy smartphone, jest dobrym przykładem technologii, która jest dostępna już teraz w urządzeniach tej klasy. Podobnie Windows CE nie jest typowym systemem dla telefonów, niemniej możliwość równoczesnego uruchomienia go razem z Androidem w jednym urządzeniu udowadnia, że jest to obiecujący projekt i niebawem powinien znaleźć się w sprzedaży. Docelowo wspierane będą na pewno najważniejsze systemy operacyjne telefonów klasy smartphone, czyli Symbian, Windows Mobile i Google Android.


TOP 200