Hybrydowa chmura

Firmy powinny opracować strategię, która wykorzystuje wszystkie trzy opcje cloud computing. Strategia ta daje w wyniku hybrydowe podejście do zasobów i przetwarzania danych, optymalizując sprawność wdrożenia i eksploatacji usług IT. Połączenie wszystkich podejść w jeden ekosystem daje firmie szansę na elastyczne dopasowanie modelu eksploatacji aplikacji do potrzeb, związanych z procesami biznesowymi, które aplikacja obsługuje.

Chmura szersza, niż serwerownia

Wirtualna chmura prywatna jest techniką rozszerzenia granic uprawnień w danej organizacji na szereg zasobów, niezależnie od sposobów i miejsca ich wdrożenia. Rozwija ona koncepcję wirtualnych sieci prywatnych. Jest jednak znacznie silniejsza od niej, gdyż umożliwia kontrolę adresowania sieci, topologii, protokołów i szyfrowanej komunikacji dla każdej z instancji wdrożonej w tej platformie przetwarzania danych. Technologia wirtualnych chmur prywatnych definiuje granice bezpieczeństwa sieci dla każdej z firmowych usług oraz lokalizacji (typów wdrożenia), gdzie elementy tej usługi mogą być umieszczone lub przeniesione. Rozwiązania te mogą działać w dwojaki sposób - koncentrować się na bezpieczeństwie warstwy sieciowej lub abstrahować warstwę aplikacji przez granice wdrożenia w chmurze.

Od planów do sprawnej firmy

Ewolucja technologii cloud computing oraz wirtualnych chmur prywatnych, otwiera przed dostawcami nowe możliwości wdrożeń, poszerzając portfolio dostępnych rozwiązań. Oferta nowoczesnych technologii wdrożenia aplikacji w efektywny kosztowo sposób daje szansę usprawnienia pracy firmy. Oto kilka porad, aby maksymalnie wykorzystać wartość, dostarczaną przez integrację rozwiązań na obszarze całej infrastruktury.

1. Znaleźć dobrą drogę

Należy rozpoznać tworzenie zasobów cloud computing, zestawy wdrożeń w obrębie chmur publicznych, wewnętrznych i hostowanych, połączonych z tradycyjnymi metodami eksploatacji aplikacji za pomocą wirtualnych chmur prywatnych. Trzeba też szukać sposobów najsprawniejszej optymalizacji, automatyzacji wdrożenia i zarządzania usługami firmowymi pod kątem wymagań aplikacji, biznesu i polityki bezpieczeństwa. Zanim rozpocznie się jakiekolwiek prace wdrożeniowe, należy jednak rozpoznać możliwości wykorzystania różnych modeli środowiska cloud computing. Wszelkie działania podejmowane na ślepo skutkują późniejszymi problemami i znacząco podwyższają koszty wyjścia z nietrafionej technologii. Po uzyskaniu odpowiedniej wiedzy należy opracować strategię porządkującą kolejne etapy wdrożenia i ograniczającą wydatki w taki sam sposób, jak przy wdrażaniu aplikacji webowych. Ostatecznym celem jest przyspieszenie dostarczenia usług IT przy ograniczeniu kosztów i właśnie ten cel należy osiągnąć.


TOP 200