HP bez Fioriny

Carly Fiorina przestanie pełnić funkcje prezesa i dyrektora generalnego koncernu Hewlett Packard - taką sensacyjną wiadomość podała oficjalnie rada nadzorcza koncernu. Firma wyznaczyła już jej tymczasowych następców. Przyczyną rozstania Fioriny z HP najprawdopodobniej stały się... komputery. Ich produkcja wciąż nie przynosi firmie oczekiwanych dochodów.

HP bez Fioriny

Carly Fiorina - była szefowa Hewlett Packard

Kierownictwo koncernu HP zdawkowo skomentowało sprawę. Jako przyczynę wymienia się różnicę zdań w zakresie strategii firmy. "Szkodą, że mamy tak różniące się koncepcje co do działania koncernu, ale szanuję decyzję zarządu" - miała powiedzieć Carly Fiorina, cytowana w oficjalnym oświadczeniu HP. Tymczasowym dyrektorem HP zostanie dotychczasowy szef finansowy Robert P. Wayman, związany z koncernem od ponad 36 lat. Funkcję prezesa przejmie Patricia Dunn. HP rozpoczęło poszukiwanie następcy Fioriny. Patricia Dunn przyznała, że zarząd od dłuższego czasu przyglądał się efektywności działania firmy we wszystkich obszarach, ale dotychczas nie było mowy o zmianie kierownictwa i firma zaprzeczała tego typu doniesieniom. Komentarzy w sprawie nie udziela także lokalny oddział koncernu. Jego przedstawiciele zapewniają jedynie, że "odejście Fioriny to personalna decyzja i nie są przewidziane dalsze działania reorganizacyjne, a już na pewno nie przewiduje się zmiany zarządu HP Polska".

"Różnicę zdań" musiały być naprawdę spore, gdyż Carly Fiorina ustąpiła z zajmowanych stanowisk ze skutkiem natychmiastowym. Prawdziwych przyczyn - jak to zwykle bywa w takich wypadkach - należy się doszukiwać w wynikach finansowych koncernu. Carly Fiorina została odwołana na tydzień przed ogłoszeniem danych finansowych HP za kolejny kwartał obrachunkowy. Kondycja finansowa firmy jest co prawda stabilna za sprawą działu druku i przetwarzania oraz dzięki sprzedaży usług. Największą bolączką HP są natomiast wyniki działu produkującego komputery. Nie od dzisiaj wiadomo, że coraz trudniej zarobić na sprzęcie. Niedawno pogodził się z tym IBM odsprzedając produkcje PC chińskiemu Lenovo. Analitycy zaczęli spekulować, że HP zdecyduje się na podobny krok. Wbrew oczekiwaniom koncern postanowił ponownie połączyć produkcje PC z najlepiej prosperującym działem druku i przetwarzania obrazu. Pozytywne efekty - przynajmniej jeśli chodzi o sprawozdania finansowe - przyniosła podobna kuracja, polegająca na połączeniu działu serwerów i pamięci masowych (ESG) z HP Services Group (w jej wyniku powstał Technology Solutions Group).

HP bez Fioriny
Sprzedaż desktopów, notebooków i urządzeń PDA przyniosła HP w 2004 r. ponad 24,6 mld USD, co oznacza ok. 16% wzrost wobec 2003 roku. Jednakże Hewlett-Packard nieprędko stanie się drugim Dellem, który na produkcji komputerów zarabia krocie. Wiadomość o odejściu Carly Fioriny może przynieść pewną satysfakcję tym, którzy kilka lat temu sprzeciwiali się fuzji HP z Compaq Computer. Ich zdaniem wchłonięcie jednego z największych producentów komputerów, zbyt mocno uzależniało HP od rynku PC.

Carleton (Carly) Fiorina ur. w 1954 r., po ukończeniu w 1976 roku studiów na Uniwersytecie Stanford na kierunku filozofii i historii średniowiecza, zamierzała rozpocząć kolejne studia prawnicze. Jednak w 1980 roku przyjęła posadę handlowca w korporacji AT&T. W 1996 roku staje na czele Lucent Technologies, spółki która została wydzielona z AT&T i wprowadza ją na giełdę.

Prezesem Hewlett-Packard została w 2000 roku. Rok później ogłosiła zamiary przejęcia za 25 mld USD spółki Compaq. Transkacja doszła do skutku w maju 2002 roku. Ostateczna kwota zakupu wyniosła 19 mld USD. Przeciwny tej operacji był jednen z członków rady nadzorczej HP - Walter Hewlett (syna współzałożyciela firmy - Williama Hewletta).

Ruch ten miał zapewnić koncernowi poszerzenie oferty i zasięgu działania, dzięki czemu HP mogło nawiązać walkę z IBM. Od tamtej pory Carly Fiorina znalazła się pod silną presją zarówno rynku jak i zarządu, który oczekiwał wyraźnej poprawy wyników, które miała przynieść największa fuzja w branży IT.

Co teraz będzie robić była szefowa HP? Carly Fiorina, która przez 6 minionych lat zajmowała najwyższe miejsca w rankingu "Najbardziej wpływowych kobiet biznesu na świecie" magazynu Fortune, z pewnościa nie będzie musiała długo szukać sobie ciekawego zajęcia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200