HP Cloud chce konkurować z Amazon i Google

MySQL as a Service

Także w fazie beta podczas naszego testu znajdowała się zoptymalizowana dla OpenStack wersja MySQL. HP obiecuje, że zajmie się za nas naszymi backupami i replikacjami. My mam tylko płacić "za użycie". MySQL w HP Cloud ma działać tak jak na lokalnych maszynach testowych. Ma być także przenośny. Jeśli będziemy chcieli przenieść gdzieś nasz kod, to będzie działał z MySQL. W przypadku specyficznej usługi SQL mielibyśmy bardziej związane ręce.

HP dodaje też inne usługi do linii produktowej. Dostępne są dobre biblioteki procedur Ruby, Java, Clojure, PHP oraz .Net. Można skorzystać z wtyczki Drupala do zrzucania danych wprost do pamięci obiektowej HP Cloud. HP współpracuje także z firmami, takimi jak New Relic, które tworzą narzędzia do monitoringu wydajności, które jest już zintegrowane z chmurą.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI
  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s

Gdy zdarzy się awaria

HP oferuje pewien zakres bezpieczeństwa. Na przykład, jeśli chodzi o pamięć obiektową, dostawca chmury tworzy trzy kopie każdego obiektu i umieszcza je w różnych strefach - każda z funkcjami backupu i podwójnym łączem internetowym. To jest robione przez HP z marszu. Inni dostawcy usług w chmurze najczęściej pozostawiają replikację między strefami w gestii użytkownika, pobierając opłaty za użyte międzystrefowe pasmo. Jeśli chcemy większego zabezpieczenia, może podpisać z HP umowę SLA (której podstawowe założenia można znaleźć na stronie internetowej HP Cloud).

HP Cloud stara się dogonić konkurencję w kategorii cloud computing. Więksi gracze na tym rynku - tacy jak Amazon i Google - mają już bardziej rozbudowaną listę dostępnych opcji. Jednak HP oferuje to, czego może potrzebować rozwijająca się firma: maszyny wirtualne w OpenStack za dobrą cenę. Otwarte standardy i idąca za tym łatwość przenoszenia zasobów mogą być skuteczną zachętą.

OpenStack - stos oprogramowania do chmury

Projekt ten wywodzi się z komponentów rozwijanych w NASA na potrzeby składowania dużych plików związanych z obrazowaniem przestrzeni kosmicznej. OpenStack pojawił się stosunkowo późno w środowiskach cloud computing, ale ma oczekiwaną tam cechę - wysoką skalowalność, liczoną w dziesiątkach tysięcy serwerów. Oprogramowanie umożliwia dostarczenie wysoko skalowalnych zasobów obliczeniowych, składowania danych obiektowych i obrazów. Projekt ten jest wspierany przez przedsiębiorstwa zainteresowane przetwarzaniem w modelu cloud, m.in. HP, Intel, RackSpace czy Dell. Ogółem w rozwój OpenStack zaangażowało się ok. 150 firm.

Środowisko OpenStack już teraz można zintegrować z systemami zarządzania tożsamością zgodnymi z LDAP. Rozwijany jest także portal webowy jako aplikacja typu front end. Ze względu na skalowalność, łatwą rozbudowę oraz szybki rozwój projektu można spodziewać się wykorzystania OpenStack do budowy wielu prywatnych i publicznych środowisk cloud computing. Nie jest on jednak monopolistą w świecie open source cloud. Citrix - początkowo mocno wspierający OpenStack - stworzył oddzielny projekt chmurowy open source o nazwie CloudStack. Jest on zarządzany przez Apache Software Foundation. Intensywnie rozwija się też inny konkurencyjny projekt open source o nazwie Eucalyptus

(oprac. tj)


TOP 200