Grupowa roszada

Jakie korzyści płyną z wdrożenia takich rozwiązań? Przede wszystkim integracja technologiczna i biznesowa procesów związanych z pracą grupową, a także oszczędności wynikające m.in. z integracji platformy sprzętowej. Co więcej, wszystkie funkcje wspomagające pracę grupową mogą być zaimplementowane już w trakcie wdrożenia podstawowych modułów. "Potem klient na życzenie i za dodatkową opłatą licencyjną może "aktywować" nieaktywne rozwiązania" - mówi Łukasz Sadalski.

Microsoft za plecami

Wysiłki IBM-u stają się tym silniejsze, im bardziej ostra robi się konkurencja na rynku portali korporacyjnych i rozwiązań wspomagających pracę grupową. Jednym z głównych konkurentów w tym segmencie jest Microsoft, który jednak zamiast konsolidacji produktów firma rozbudowuje portfolio o kolejne rozwiązania, takie jak: SharePoint, Live Communication Server, Live Meeting. Mimo różnych koncepcji architektury, obie firmy walczą o tych samych klientów.

W najbliższym czasie oferta koncernu z Redmond powiększy się o kolejne rozwiązanie. Microsoft przejął właśnie Groove Networks, firmę produkującą narzędzia do pracy grupowej. Paradoksalnie, główne produkty Groove Networks powstały pod wpływem jej założyciela Raya Ozzie'ego - tego samego, który założył Iris Associates, firmę kupioną przez Lotus i wchłoniętą później przez IBM. Redmond planuje dodanie produktów Groove do Microsoft Office, a sam Ray Ozzie zostanie jednym z trzech wiceprezesów ds. technologii.

Zatrudniająca ok. 200 osób Groove Networks projektuje narzędzia do pracy grupowej w środowiskach rozproszonych. Jej pakiet Virtual Office umożliwia bezpieczne współdzielenie plików, kalendarzy, list zadań czy zdjęć za pośrednictwem Internetu. Virtual Office optymalizuje wykorzystanie pasma i jest ściśle zintegrowane z aplikacjami Microsoft Office.

Technologie Groove ma uzupełnić portfolio produktów do pracy grupowej Microsoftu rozwiązaniami umożliwiającymi pracę na platformach mobilnych. "Nowa technologia pozwoli na stworzenie mechanizmów tworzenia ad hoc przestrzeni roboczych, umożliwiających pracownikom bezpieczną komunikację za pośrednictwem Internetu oraz w zdecentralizowanych sieciach" - mówi Jeff Raikes, wiceprezes Microsoftu i szef grupy Information Worker Business Unit.

Mechanizmy wykorzystywane w produktach Groove mają także zostać użyte w kolejnej wersji systemu Windows (Longhorn). W systemie tym przewidziano mechanizmy umożliwiające łączność i komunikację peer-to-peer i zaawansowane mechanizmy synchronizacji informacji.

Część analityków wątpi, czy rozwiązania Groove uda się szybko zintegrować z rozwiązaniami Microsoftu, nawet jeśli Groove od dawna wykorzystywała technologię z Redmond. "Z dwoma wielkimi premierami w planach (Longhorn i Office 12, przyp. red.) może być trudno zmienić harmonogramy projektów by uwzględnić w nich kupione właśnie technologie" - twierdzi Nate Root, wiceprezes Forrester Research. Przedstawiciele Microsoftu robią jednak dobrą minę. "Połączenie komunikacji P2P w czasie rzeczywistym z produktem Virtual Office powinno pomóc nam umocnić pozycję na rynku oprogramowania do pracy grupowej" - wyjaśnia Jeff Raikes.

Nie tylko dla największych

IBM ma ambicje przekonać publiczność, że Workplace nie jest rozwiązaniem jedynie dla największych korporacji zainteresowanych integracją różnorakich kanałów. Firma rozwija ofertę Workplace dla małych i średnich przedsiębiorstw w postaci gotowego rozwiązania portalowego Workplace Services Express na platformie iSeries. IBM oferuje także rozwiązania branżowe dla służby zdrowia - IBM Workplace for Healthcare Clinicians oraz sieci handlu detalicznego - IBM Workplace for Retail Store Operations. Firma zapowiada również kilkanaście dalszych produktów dla przemysłu, telekomunikacji i administracji publicznej. Tak jak w przypadku innych rozwiązań sektorowych, ich wyróżnikiem ma być uwzględnianie specyficznych dla nich procesów i problemów biznesowych.


TOP 200