Gigabity dla średnich firm

Test przełączników Catalyst 3550 i 2950

Test przełączników Catalyst 3550 i 2950

Gigabity dla średnich firm

Gigabit Ethernet rozwija się dynamicznie. Za dwa lata produkcja liczona w portach gigabitowych ma wynieść blisko 50 mln sztuk (1/5 portów Fast Ethernet)

Przełączniki Gigabit Ethernet można najczęściej spotkać w rozbudowanych sieciach LAN, eksploatowanych przez duże przedsiębiorstwa i poważne instytucje biznesowe. Jednak i mniejsze firmy dochodzą coraz częściej do wniosku, że jedyną metodą pozwalająca zwiększyć przepustowość sieci LAN może być zastosowanie technologii gigabitowej. Problem w tym, że firmy takie nie dysponują najczęściej światłowodami - cała sieć LAN jest oparta na okablowaniu miedzianym. Nie jest to jednak przeszkoda. Rynek oferuje już przełączniki Gigabit Ethernet średniej klasy, stosunkowo tanie i potrafiące obsługiwać pakiety zarówno w warstwie 3 (rutowanie), jak i 2 (przełączanie), przesyłając je przez nieekranowaną skrętkę kat. 5. Takimi właśnie przełącznikami są dwa produkty firmy Cisco, zaprojektowane jako współpracujące ze sobą przełączniki Catalyst 3550-12T i 2950T-24, które miały swoją premierę w maju 2001.

O włos od pełnej szybkości łącza

Catalyst 3550-12T i 2950T-24 obsługują pakiety z szybkością dorównującą teoretycznej przepływności gigabitowej. W przypadku użycia pakietów o minimalnej długości (64 bajty) i transmisji w trybie dupleks przełącznik 3550-12T uzyskał następujące wyniki: po obciążeniu pakietami wszystkich 12 portów warstwy 2 (przełączanie w podwarstwie Media Access Control) - 92,32% maksymalnej przepustowości gigabitowej, a po obciążeniu pakietami wszystkich 12 portów warstwy 3 (rutowanie pakietów IP) - 91,98% maksymalnej przepustowości gigabitowej. Testy przepływności generujące krótkie pakiety charakteryzują się tym, że obciążają przełączniki warstw 2 i 3 maksymalną liczbą pakietów. Dzięki temu mogą sprawdzić, gdzie leży kres możliwości sprawdzanego przełącznika. Po uruchomieniu testu, w którym pakietami obciążono 10, a nie 12 portów, przełącznik mógł się już pochwalić pełną 100-proc. przepływnością gigabitową. Przy okazji mierzono opóźnienia. Okazało się, że oba przełączniki i pod tym względem pracują bardzo wydajnie (opóźnienia nie przekraczały jednej milisekundy).

Nowa architektura zarządzania

Cisco opracowało architekturę zarządzania Cluster Management Suite (CMS), która jest bardziej przyjazna użytkownikowi niż takie narzędzia jak Ciscoworks 2000 czy wszystkie interfejsy oparte na wierszu polecenia (CLI - Command Line Interface). Użytkownik ma więc do dyspozycji nowe narzędzie, integrujące funkcje niezbędne przy zarządzaniu sieciami LAN średniej wielkości.

CMS to nic innego jak zestaw apletów Java, do których można uzyskiwać dostęp za pośrednictwem standardowej przeglądarki webowej (testy prowadzono z użyciem przeglądarki Internet Explorer 5.0), oraz wszystkie niezbędne dodatki uruchamiane w środowisku Java 2 Runtime Environment. Typowa gigabitowa infrastruktura w sieci LAN, stworzona przy użyciu testowanych produktów, jest następująca: jeden wielowarstwowy (warstwy 2 i 3) przełącznik 3550 i od kilku do kilkunastu przełączników 2950. Przełącznik 3550 pełni rolę centralnego punktu, przez który zarządza się całym klastrem sieciowym (stąd nazwa Cluster Management Suite), składającym się z wielu podległych węzłów sieci. Administrator komunikuje się z przełącznikiem 3550 za pośrednictwem przeglądarki, zarządzając w ten sposób klastrem.

Gigabity dla średnich firm

Przełącznik Catalyst 3550-12T jest wyposażony w 10 portów 10BaseT/ 100BaseTX/ 1000BaseT i w 2 porty Gigabit Ethernet obsługujące okablowanie miedziane

Przełącznik Catalyst 3550-12T jest wyposażony w 10 portów 10BaseT/100BaseTX/1000BaseT i w 2 porty Gigabit Ethernet obsługujące okablowanie miedziane (UTP5, porty oparte na technologii GBIC). Główna magistrala danych przełącznika przetwarza dane z szybkością 24 Gb/s, dzięki czemu rzeczywista zagregowana przepływność przełącznika wynosi 12 Gb/s. Z taką właśnie szybkością przełącznik może odbierać i następnie ekspediować pakiety na zewnątrz.

CMS to proste w obsłudze, ale wydajne i funkcjonalne narzędzie zarządzania. Szkoda tylko, że Cisco nie wyposażył tego narzędzia w kilka dodatkowych funkcji, tak aby można było generować alarmy czy też zakładać pliki dziennika. Przełączniki mogą co prawda generować pułapki SNMP i przekazywać je zewnętrznym menedżerom SNMP, ale nie ma mechanizmów, które pozwalałyby przechwytywać i przechowywać takie zdarzenia, alarmy oraz pułapki.

Innym mankamentem jest to, że aplety (stanowiące jądro CMS) ładują się powoli. Kolejna wada polega na tym, że dane zebrane podczas ostatniej sesji nie są zapamiętywane. Po wylogowaniu się i powtórnym zalogowaniu (lub po powtórnym uruchomieniu przełącznika) wszystkie informacje zgromadzone podczas poprzedniej sesji zarządzania są bezpowrotnie tracone. Można tylko wyrazić nadzieję, że Cisco wprowadzi do kolejnej wersji oprogramowania poprawki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200