Gdy potrzeby rosną

Warto rozumieć mechanizmy wirtualizacyjne i pomagać takim automatom, zastanawiając się nad charakterem ruchu. Na tej podstawie inżynier może np. optymalnie dobierać poziom RAID i optymalizować położenie porcji danych (chunkletów), z których buduje się wirtualny dysk logiczny. W tych zadaniach wspiera go oprogramowanie monitorujące i zarządzające macierzą.

Marcin Trzyna konkluduje: "Złe zaplanowanie zepsuje wszystko w każdym systemie pamięci masowej, ale przy dobrym planowaniu i zrozumieniu jak działa wirtualizacja, można osiągnąć bardzo wiele. Wirtualizacja w znacznej mierze uwalnia administratora od podejmowania brzemiennych w skutkach decyzji już na etapie planowania, ponieważ możliwe jest łatwe dokonywanie modyfikacji w trakcie eksploatacji macierzy".

Warto też wspomnieć o innej ciekawej właściwości macierzy 3PAR, którą jest Thin Provisioning. Polega on na tym, że na dyskach fizycznych macierzy zajmowane jest tylko miejsce niezbędne do przechowywania rzeczywistych danych zapisywanych przez hosta. Innymi słowy, niewykorzystywana przestrzeń dysku prezentowanego hostowi nie "zużywa" przestrzeni na dyskach fizycznych macierzy. W wielu przypadkach pozwala to na wykorzystanie fizycznej przestrzeni dyskowej w macierzy znacznie efektywniej niż przywykliśmy do tej pory.

Macierz pod obciążeniem

Średnie obciążenie wdrożonej macierzy 3PAR w ciągu dnia roboczego wynosi od 5 do 11 tysięcy operacji wejścia-wyjścia na sekundę. Wartości rzędu 12 do 18 tys. IOPS obserwuje się w godzinach rozpoczynania pracy przez oddziały, gdy na 1500 stacji w krótkim przedziale czasu rozpoczynają pracę użytkownicy wirtualnych desktopów, których aplikacje korzystają z zasobów przechowywanych na macierzy. Ten model stacji roboczej był budowany od zera, został wypracowany przy integracji z Dominet Bankiem i wymagał znacznie większej skali rozwiązania storage. Poprzednio wykorzystywane rozwiązania nie posiadały wystarczającej skalowalności, by móc sprawnie obsłużyć tak dużą ilość desktopów w oddziałach.

Na obciążenie macierzy wpływa także replikacja danych z systemu transakcyjnego oraz praca narzędzi kontrolingu. W dniach o zwiększonej ilości transakcji, na przykład w okolicach terminów podatkowych czy pod koniec każdego miesiąca, obserwuje się większe obciążenie; notowane były utrzymujące się wartości szczytowe rzędu 45 tys. IOPS. Jest to spowodowane intensywniejszą replikacją danych z głównego systemu księgowego banku oraz częściej uruchamianymi, złożonymi zadaniami raportowania.

Komentarz

Dla działu IT Banku bardzo ważna była rezerwa pojemności i wydajności, gdyż macierze te przejęły najważniejszy obszar nowej infrastruktury, związanej z obsługą oddziałów oraz częścią zadań kontrolingowych. W przypadku awarii, wszystkie oddziały banku musiałyby pracować w trybie offline. Jest to obszar core business, zatem wymagana była wysoka wydajność i niezawodność. Jednocześnie, kładziony był nacisk na łatwość modyfikowania środowiska pamięci dyskowej, co jest niezbędne ze względu na nieustannie zmieniające się potrzeby biznesowe. Nie bez znaczenia był też wysoki stopień upakowania przestrzeni dyskowej w sensie fizycznym - w dwóch standardowych szafach 42U o szerokości 60 cm mieści się 480 dysków wraz z czterema kontrolerami, co jest doskonałym wynikiem.

Piotr Jurkowski, Dyrektor Handlowy Sektora Finansowego w firmie Polcom


TOP 200