Fuzja nie wypaliła

Carly Fiorina nie tylko sprzeciwiała się autonomii biznesu drukarkowego, ale jednocześnie zdobyła się na inny ruch, który nie przysporzył jej sojuszników w radzie - zarządziła połączenie działu drukarek z działem komputerów osobistych. Biznes PC wziął pod swoją opiekę Vyomesh Joshi, obecnie najjaśniej świecąca gwiazda w zarządzie HP, który od 2001 r. kieruje działem drukarek.

Dział Vyomesh Joshiego to w tej chwili perła w koronie HP. Niektórzy sądzą, że drukarki przynoszą w rzeczywistości jeszcze większe zyski niż wynika to z bilansów wysłanych na giełdę. HP niby celowo umniejsza w sprawozdaniach zyski z drukarek, by nie zachęcać konkurentów do zainteresowania się tym biznesem. Póki co, i tak pozycja HP z 40-procentowym udziałem w rynku i sprzedażą prawie 50 mln sztuk rocznie nie wydaje się zagrożona.

Kto po Carly?

Podobno część pracowników świętowała na wieść o zwolnieniu szefowej. Zarówno w polskim oddziale HP, jak i w centrali mówi się, że Carly Fiorina przyczyniła się do zniszczenia słynnego "HP Way", stylu zarządzania i traktowania współpracowników wypracowanego przez założycieli HP. Za jej kadencji firma stała się bardziej agresywna nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz.

Pracownicy, którzy pamiętają czasy "przed Carly", z pewnością życzyliby sobie, aby schedę po niej objął ktoś ze "starego HP". Takim kandydatem wydaje się Ann Livermore. Jednak Livermore, obecnie kierująca w randze wiceprezesa działem Technology Services, raczej nie będzie faworytem Wall Street. Analitycy oczekują kogoś, kto wstrząśnie firmą, tak jak zrobiła to Fiorina, tyle że z lepszym skutkiem. Tymczasowo HP kieruje Robert Wayman, dyrektor finansowy z 30-letnim stażem w firmie.

Dziennikarska giełda kandydatów zawiera kilka znanych nazwisk. Zakładając, że następca Fioriny miałby wywodzić się spoza HP, mógłby to być np. Michael Capellas, były szef Compaqa i współautor idei fuzji obu firm. Spekuluje się też, że przyszły prezes HP będzie wywodzić się z Della, która to firma zgromadziła grono utalentowanych menedżerów.

Najlepszy byłby pewnie Louis Gertner, który w latach 90. wydźwignął z zapaści IBM. Tyle że on raczej nie przerwie emerytury, którą cieszy się od kilku lat. Z pewnością jednak z jego biografią będą musieli dokładnie zapoznać się łowcy głów szukający następcy dla Carly Fioriny i kandydaci na jej miejsce.

Pięć i pół roku Carly Fioriny

Lipiec 1999 - Carly Fiorina (44 l.) obejmuje stanowisko prezesa HP.

Czerwiec 2000 - kończy się proces wydzielenia z HP spółki Agilent Technologies, zajmującej się produkcją aparatury medycznej.

Październik 2000 - HP ogłasza plany przejęcia dostawcy oprogramowania middleware Bluestone Software za 470 mln USD. Dwa lata później HP wycofuje z oferty produkty Bluestone .

Marzec 2001 - HP tworzy dział zajmujący się świadczeniem usług IT - HP Services.

Wrzesień 2001 - Wypływają informacje o planach przejęcia Compaqa przez HP. Wartość transakcji szacowana jest na 19-25 mld USD. Ma to doprowadzić do powstania największej firmy IT na świecie. Jej roczne obroty mają sięgać 87,4 mld USD.

Październik 2001 - Michael Capellas, dotychczasowy szef Compaqa, zostaje prezesem połączonych firm. Carly Fiorina nadal piastuje stanowisko dyrektora generalnego.

Kwiecień 2002 - Sąd odrzuca oskarżenia sformułowane przez Waltera Hewletta, akcjonariusza HP i syna założyciela firmy, dążącego do zablokowania fuzji.

Maj 2002 - HP oficjalnie kończy proces przejęcia Compaqa. HWP, dotychczasowy skrót używany na nowojorskiej giełdzie określający HP, zostaje zastąpiony nowym - HPQ.

Maj 2003 - W rok po zamknięciu transakcji HP ogłasza strategię Adaptive Enterprise. Carly Fiorina przyzna później, że strategia nie została właściwie przedstawiona klientom.

Styczeń 2004 - HP prezentuje strategię cyfrowej rozrywki. Firma wchodzi na rynek urządzeń do odtwarzania muzyki i filmów, płaskich telewizorów i centrów multimedialnych.

Czerwiec 2004 - Trzy osoby ze ścisłego kierownictwa HP zostają zwolnione. Przyczyną są problemy w dziale Enterprise Servers and Storage, które spowodowały, że firma nie zrealizowała planów finansowych.

Styczeń 2005 - HP ogłasza, że połączy dział produkujący komputery PC oraz dział zajmujący się drukiem i cyfrowym przetwarzaniem obrazu. Nową organizacją będzie kierował Vyomesh Joshi. Analitycy zwracają uwagę, że dział PC miał problemy z osiągnięciem zyskowności po połączeniu z Compaqiem.

Luty 2005 - po dymisji Carly Fioriny tymczasowym dyrektorem generalnym zostaje Robert Wayman, dyrektor finansowy.

21 mln USD otrzyma Carly Fiorina w ramach odprawy. W ciągu 6 lat pracy w HP zgromadziła ponad 6 mln akcji HP, których wartość szacowana jest na prawie 217 mln USD.


TOP 200