Firmowe pogaduszki

Nie tylko błyskawicznie

Papla Instant może być zintegrowana z innym produktem Emisji - Papla E-mail, rozszerzającym możliwości standardowych serwerów pocztowych. Oprogramowanie odczytuje wiadomości z serwera pocztowego za pomocą protokołu POP3, a następnie wysyła do użytkowników wiadomość SMS z odsyłaczami do stron WAP, na których można odczytać treść wiadomości e-mail (Emisja wykorzystała tu technologię WAP Push).

"Dzięki WAP sprawdzenie poczty nie wymaga wykonywania skomplikowanych operacji przy użyciu telefonu. Wystarczy zaakceptować odczytanie listu lub odrzucić taką możliwość. Wykorzystanie WAP pozwala przeczytać list w całości bez dzielenia go na kilka informacji SMS" - mówi Jarosław Stolarz, prezes firmy Emisja. Papla E-mail obsługuje wizytówki vCard i usługi kalendarzowe. "Zaproszenie na spotkanie z Outlooka może trafić nie tylko do skrzynki pocztowej na pececie, ale także na telefon komórkowy, gdzie można je zaakceptować lub odrzucić" - dodaje Jarosław Stolarz. Oczywiście, oprogramowanie pozwala także na ustanowienie reguł filtrowania, aby uniknąć ciągłego otrzymywania wiadomości SMS z informacjami o nadchodzących listach.

Strona serwerowa modułu Papla

E-mail umożliwia współpracę z serwerami SMTP/POP3. Konfiguracja pozwala również na instalację modemu GSM/GPRS zintegrowanego z systemem w celu przesyłania informacji o nowej poczcie na telefon komórkowy.

Na dwa sposoby

Emisja oferuje swoje rozwiązanie instant messaging w dwóch modelach. System można nabyć w formie usługi i wówczas cała infrastruktura pozostaje po stronie dostawcy. Sprzęt i oprogramowanie może zostać też zainstalowane w siedzibie klienta.

Przeciętny, jednoprocesorowy serwer wyposażony w 1 GB pamięci może obsłużyć ok. 1,5 tys. użytkowników. Koszt utrzymania konta jednego użytkownika w modelu usługowym wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Ostateczna cena jednostkowa zależy od liczby użytkowników systemu. Koszt instalacji systemu u klienta wynosi ok. 20 tys. zł. Z kolei koszt miesięcznego utrzymania systemu to ok. 10 tys. zł. Wynika on przede wszystkim z konieczności utrzymywania przez firmę bezpośrednich łączy do systemów operatorów sieci komórkowych.

Zamknięte światy

Technologia Jabber jest coraz bardziej popularna. Wykorzystują ją nie tylko twórcy systemów IM, ale również przedsiębiorstwa, które we własnym zakresie tworzą systemy uzupełniające system komunikacyjny stosowany w organizacji. Najpopularniejsze systemy IM, np. ICQ czy Gadu-Gadu (w Polsce), nadal jednak wykorzystują własne, zamknięte protokoły. Ich właściciele nie widzą korzyści w udostępnianiu ich innym firmom i umożliwianiu użytkownikom innych systemów wymiany komunikatów z własnymi "klientami". Mimo to powstało wiele "wtyczek" do serwera JabberD, umożliwiających komunikowanie się z użytkownikami innych systemów IM.

Do niedawna Emisja reklamowała Papla Instant, wskazując na możliwość komunikacji z użytkownikami np. Gadu-Gadu. Niestety, właściciele tego systemu, firma sms-express.com, zaprotestowali przeciw takim praktykom i Emisja już nie oferuje użytkownikom takiej funkcji. Niemniej Jarosław Stolarz, prezes firmy Emisja, podkreśla że uruchomienie takiej możliwości nie stwarza trudności z technicznego punktu widzenia. Koniecznie jest jednak uzyskanie zgody od sms-express.com lub właścicieli innych systemów.


TOP 200