Firma bez serwera

W serwisie znajdują się również moduły umożliwiające prowadzenie księgowości w formie książki przychodów i rozchodów i ryczałtu ewidencjonowanego. Na podstawie wprowadzonych dokumentów system generuje deklaracje konieczne do rozliczenia z Urzędem Skarbowym oraz ZUS. Drukowane są one w postaci formularzy na wzór oryginalnych, a ciekawym dodatkiem jest możliwość złożenia deklaracji i zapłaty podatku. W programie dostępny jest również moduł kontroli płatności, który dostarcza zestawień zapłaconych oraz niezapłaconych faktur według wielu różnych kryteriów.

Domyślnym ekranem przeglądarki po zalogowaniu do systemu online jest dashboard zawierający zestaw podstawowych wskaźników dotyczących rozliczeń firmy, między innymi należności, zobowiązań oraz przychodów ze sprzedaży. Do tych samych wskaźników można mieć dostęp również z poziomu aplikacji dostępnych na urządzenia mobilne z systemem android.

Zobacz również:

  • Rosną wydatki na chmurę publiczną
Firma bez serwera

Invoicer - Ekran główny aplikacji

Również systemy klasy ERP (Enterprise Resource Planning), z których firmy korzystają coraz powszechniej pojawiły się jako usługi w modelu SaaS. Dzięki logowaniu bezpośrednio z Internetu dają szersze możliwości dostępu do systemu dla pracowników i użytkowników bez względu na miejsce pracy.

Przykładem usługi ERP w chmurze jest system Enova365. Posiada on strukturę modułową, którą można indywidualnie dostosować do wspierania konkretnego obszaru działalności firmy. Podstawowymi elementami składającymi się na system ERP są moduły zarzadzania kadrami, fakturowania, sprzedaży, ewidencji środków pieniężnych, księgowości oraz wiele innych.

Firma bez serwera

Enova365 moduł Handel

Oprogramowanie zostało zaprojektowane tak, aby efektywnie wykorzystywać możliwości pracy zdalnej, dzięki możliwości równoczesnej pracy z wielu miejsc. Dzięki budowie modułowej producent zapewnił odpowiednią skalowalność systemu, a co za tym idzie utrzymanie odpowiedniej wydajności w zależności od potrzeb. System enova365 jest dostępny w trzech wariantach funkcjonalnych oznaczonych kolorami srebrnym, złotym i platynowym. Pierwszy z nich przeznaczony na rynek mikro i małych firm wyposażony jest w podstawowe funkcje niezbędne do pracy na kilku stanowiskach. Wersja złota i platynowa obejmuje już środowiska wielooddziałowe oraz wielofirmowe z możliwością indywidualnego dostosowania poszczególnych modułów do specyfiki działania przedsiębiorstwa.

Podobne usługi oferuje firma Comarch w ramach grupy produktów nazwanych Comarch Cloud. Usługa składa się z kilku aplikacji wspomagających zarządzanie oraz finansowe rozliczanie w firmie. Oferta skierowana jest zarówno dla mikrofirm jak również dla średnich i dużych przedsiębiorstw, a różni się przede wszystkim ilością zaawansowanych funkcji niezbędnych do zarządzania.

Dla małych firm w ramach usługi chmurowej przeznaczony jest produkt iFaktury24, który jest nowoczesnym programem służącym fakturowania, obsługi magazynu oraz prowadzenia prostej księgowości czy nawet sklepu internetowego. Wszystkie operacje można wygodnie wykonać za pomocą przeglądarki internetowej.

Firma bez serwera

iFaktury24 wersja mobilna

Dla średnich i dużych firm Comarch oferuje aplikację klasy ERP dostępną w modelu SaaS, która może zostać wykorzystana w przedsiębiorstwach handlowych, produkcyjnych oraz usługowych. Produkt wspiera procesy handlowe i dystrybucyjne, a także produkcję oraz serwis. Wbudowane narzędzie CRM pomaga w utrzymaniu kontaktów z kontrahentami oraz realizację kampanii skierowanych do klientów. Wspiera również podejmowanie decyzji poprzez generowanie raportów, wykonywanie analiz oraz controllingu.

Wśród modułów aplikacji ERP firmy Comarch znajdują się również moduły finansów i księgowości wspierające ewidencję zdarzeń gospodarczych oraz kadrowo – płacowych.

Cały system oferowany jest jako usługa, dzięki czemu przedsiębiorca jest odciążony od konieczności jego wdrażania i utrzymania. Firma Comarch zapewnia przy tym bezpieczeństwo przepływu danych oraz backup informacji wprowadzanych przez klientów.

Tradycyjnie dostęp do aplikacji może być realizowany przez urządzenia mobilne.

Na zakończenie

Powyższe podsumowanie to jedynie kropla w morzu usług online, które pozwolą prowadzić przedsiębiorstwo bez wykorzystania serwera. W dzisiejszych czasach firmy coraz częściej muszą wykazać się elastycznością, a co za tym idzie potrzebują narzędzi do zarządzania firmą oraz operacji na danych, które umożliwią im pracę w każdej chwili bez względu na miejsce, czy rodzaj urządzenia.

Oprócz wskazanych wyżej obszarów funkcjonalnych można również wdrożyć w firmie obsługę pakietów biurowych dostępnych w chmurze. Prym w tej dziedzinie wiedzie dwóch dostawców. Microsoft ze swoim Office 365, który jako dodatek do usług online oferuje również pełną wersję Office’a na komputery i urządzenia mobilne. Drugim dostawcą pakietu biurowego online jest firma Google z usługą Google Apps. Obydwie firmy świadcząc swoje usługi w ramach obsługi dokumentów oraz przechowywania plików sprawiają, że praca grupowa online staje się niezwykle łatwa.

Oczywiście najwygodniejsze są kompleksowe rozwiązania, ale równie dobrze można dobrać pojedyncze aplikacje w chmurze, które spełniają kryteria stawiane w firmie. Z drugiej strony aby dobrać odpowiedni produkt dla profilu swojej działalności należałoby go wcześniej przetestować. Z tym również nie powinno być większego problemu, gdyż większość aplikacji w modelu Saas umożliwia czasowe, próbne korzystanie z funkcji, a po umówionym czasie darmowego testowania klient może bez ponoszenia żadnych kosztów zrezygnować z usługi.


TOP 200