Europejski poligon doświadczalny

Czy wiedzę zdobytą w Maladze można przenieść do innych miast i wykorzystać ją w innych projektach?

Projekt SmartCity Malaga to tak naprawdę wielkie laboratorium służące do rozwijania technologii związanych ze smart gridem. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w tym tętniącym życiem laboratorium Enel Group zaczęło już rozwijać inne ważne projekty tego typu. Obecnie prowadzimy je w Barcelonie, brazylijskim Búzios, El Hierro, Santiago de Chile oraz Ciudad Salitre w Bogocie.

Zobacz również:

  • Energetyczna transformacja w Energa-Operator S.A.

Z jakimi problemami będą musiały zmierzyć się miasta, które zechcą przejść podobną transformację? Jak rozwiązać ewentualne problemy?

Przede wszystkim trzeba opracować i dostarczyć odpowiednie narzędzia służące wsparciu finansowemu inwestycji, których wymagają tego typu inicjatywy. Trzeba tu także brać pod uwagę sektor prywatny. W tym samym czasie takie projekty wymagają ewolucji regulacji, zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym. Chodzi o to, by zidentyfikować i zdefiniować role odgrywane przez nowych uczestników smart gridu, takich jak chociażby prosumenci czy agregatorzy. Dojść musi również do ewolucji standardów i dyrektyw, by uzyskać jak najwięcej z rozwoju technologicznego osiąganego dzięki takim projektom na wielu różnych polach – elektromobilności, placówek ładujących, sieci komunikacyjnych czy dostępności danych.

Czy społeczność lokalna była zaangażowana w realizację programu?

Niezbędnym czynnikiem potrzebnym do odniesienia sukcesu przez tego typu inicjatywy jest także to, by obywatele, biznes i regulatorzy razem dążyli do osiągnięcia w miastach zrównoważonego zarządzania energią. SmartCity Malaga to idealny przykład, jak taka współpraca przekłada się na sukces. W projekcie udział brało konsorcjum złożone z 30 organizacji, wśród których znalazło się 11 firm, 5 instytucji publicznych oraz 14 uniwersytetów i instytucji badawczych.

Wspomnieli Państwo o prosumentach. Czy udało się ich pozyskać w lokalnej społeczności i dołączyć do projektu SmartCity Malaga?

Tak, jednym z celów projektu było dostarczenie rozwiązań umożliwiających im zostanie prosumentami. Obszar objęty projektem wytwarza mniej więcej 11MW energii ze źródeł odnawialnych. W ich skład wchodzą montowane na dachach budynków instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu, systemy generujące energię wbudowane w oświetlenie uliczne oraz placówka kogeneracyjna.

Wymienione elementy w połączeniu z dwoma obiektami służącymi do magazynowania energii elektrycznej pozwoliły bardziej efektywnie zarządzać konsumpcją. Obiekty są nadzorowane przez systemy monitoringu i kontroli smart gridu należące do Endesy. Firma otrzymuje dzięki temu cenne informacje na temat integracji odnawialnych źródeł energii oraz możliwości stwarzanych przez prosumentów. Co ważne, wszystkie informacje są także udostępniane mieszkańcom miasta poprzez stronę internetowąhttp://fotovoltaica.malaga.eu/, co pozwala im zrozumieć zalety i możliwości wykorzystania energii odnawialnej.

Część mieszkańców Malagi została wyposażona w tzw. „energy efficiency kits”. Czym konkretnie są te zestawy?

GREENWAVE to system efektywności energetycznej zaimplementowany w SmartCity Malaga w celu monitorowania zużycia energii elektrycznej oraz urządzeń korzystających z niej. Zainstalowano go u 50 odbiorców. Sam system daje:

• Wiedzę na temat całkowitego zużycia energii elektrycznej z podziałem na poszczególne pomieszczenia oraz indywidualne urządzenia. Można je porównać ze zużyciem energii elektrycznej przez inne urządzenia tego typu czy w innych miejscach w Maladze. Porównać można także własne, średnie zużycie energii elektrycznej ze średnim zużyciem energii elektrycznej w innych gospodarstwach domowych w regionie.

• Informacje dotyczące śladu węglowego gospodarstwa domowego i możliwość porównania go z innymi gospodarstwami domowymi w regionie.

• Możliwość zarządzania i programowania urządzeń elektronicznych znajdujących się w gospodarstwie domowym, zarówno pojedynczo, jak i w grupach.

Jakie są główne elementy rozwiązania?

Oto główne elementy rozwiązania stworzonego przez GreenWave Reality:

PowerNode – inteligentny rozgałęziacz lub przejściówka łącząca urządzenia z gniazdkami oraz systemem zarządzania energią elektryczną. Kiedy zostanie do nich podłączone dowolne urządzenie, pojawi się w Portalu Energetycznym, co pozwoli nim zarządzać.

Gateway – automatycznie łączy się z powyższymi i służy jako interfejs dla urządzeń.

Portal Energetyczny – system sieciowy wykorzystujący przeglądarkę internetową lub aplikację na smartfony. Składa się z trzech głównych części: przeglądarki służącej do monitorowania zużycia energii elektrycznej poprzez urządzenia lub jej zużycia w konkretnych pomieszczeniach, ekranu kontrolnego pozwalającego wykonywać czynności na wybranych urządzeniach oraz panelu inteligentnej kontroli służącego do kreowania i konfigurowania trybów pracy urządzeń.

System pozwala w bardzo elastyczny sposób programować zużycie energii w zależności od jej ceny w danej chwili. To, co obciąża sieć można w prosty sposób włączyć lub wyłączyć za pomocą peceta lub smartfona.

Należy przy tym brać pod uwagę, że zyskują nie tylko odbiorcy końcowi mający wpływ na wykorzystanie energii elektrycznej. Dostawcy mogą w bardziej bezpośredni sposób kontaktować się z odbiorcami, a także projektować usługi i produkty w większym stopniu spełniające wymagania konsumentów. Tymczasem firmy dystrybuujące energię mogą efektywniej wykorzystywać swoją infrastrukturę i zasoby energetyczne.

Czy projektowi towarzyszyły kampanie informacyjne podnoszące świadomość społeczną związaną z możliwościami bardziej efektywnego korzystania z energii elektrycznej?

Tak, prowadzone były kampanie informacyjne związane z zaletami i zyskiem, które społeczeństwo może osiągnąć dzięki projektowi. W początkowej fazie projektu zainstalowaliśmy również inteligentne liczniki u ponad 12 tys. klientów. Odbiorcy otrzymali informacje o nowych funkcjonalnościach i korzyściach, które można dzięki nim odnieść. Obecnie mamy już ponad 4,5 mln klientów, w których domach zainstalowaliśmy inteligentne liczniki.

Warto wspomnieć, że Malaga stała się gospodarzem kongresów i spotkań związanych z wydajnością energetyczną czy środowiskiem naturalnym, ekologią, takich jak „Greencities” czy „Foro TIKAL”. Dzięki nim zarówno mieszkańcy miasta, jak i profesjonaliści mogą otrzymać najnowsze wiadomości czy informacje o ważnych wydarzeniach w tych dziedzinach. To nie tylko okazje do spotkań dla profesjonalistów, ale i dla mieszkańców, którzy mogą dowiedzieć się więcej na temat projektów prowadzonych w ich mieście.

Czy przy budowie turbin wiatrowych czy nowego oświetlenia miejskiego brali Państwo pod uwagę, jak to wpisuje się w krajobraz miejski – czy komponuje się z otoczeniem w miejscu chętnie odwiedzanym przez turystów?

Tak. Malaga to dobry przykład integracji odnawialnych źródeł energii z okolicznym krajobrazem. Z jednej strony korzystamy z tradycyjnych sposobów generowania energii odnawialnej, takich jak ogniwa fotowoltaiczne montowane na dachach budynków. Z drugiej strony znajdziemy tu także przykłady nowoczesnych, dobrze zaprojektowanych turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu czy systemów generujących energię wbudowanych w oświetlenie uliczne, które komponują się z krajobrazem. Można to zresztą zobaczyć na zdjęciach wykonanych przez nas w mieście.

Rozmawiał Krzysztof Pielesiek


TOP 200