Era komputerów MPP (cz. 1)

AT&T GIS (dawniej NCR) to potężny rywal na rynku maszyn wieloprocesorowych zarówno klasy SMP, jak i MPP. Istnieją duże szanse, że obecnie przygotowywana platforma AT&T GIS zapewni firmie jeszcze silniejszą pozycję na rynku MPP; można to zawdzięczać ścisłej integracji komputerów NCR z technologią Teradata oraz doświadczeniami z popularną, acz nie pozbawioną wad platformą NCR 3600.

Firma Intel jak dotąd grała rolę jedynie na rynku superkomputerów klasy MPP. Gartner Group przewiduje, że taki stan nie zmieni się przez najbliższe lata, co najwyżej Intel skoncentruje się bardziej na tworzeniu równoległych procesorów, zaś własną produkcję maszyn MPP odsunie na margines.

Dwie firmy grające bardzo dużą rolę w technologii MPP, Thinking Machines i Meiko także pozostaną raczej na rynku superkomputerów, choć niedawne kroki Thinking Machines (nowa generacja komputerów Connection Machine dająca znacznie większe możliwości wykorzystania tych maszyn w świecie komercyjnym) dowodzą, iż zainteresowanie zastosowaniami komercyjnymi technologii masowo równoległej stale rośnie. Meiko jest największym producentem komputerów MPP na rynku Brytyjskim i sytuacja ta prawdopodobnie nie zmieni się ani na korzyść, ani na niekorzyść firmy.

Dotychczas grający niewielką rolę na rynku MPP Kendall Square Research ma największą, spośród firm tworzących superkomputery MPP, szansę na osiągnięcie wysokiej pozycji na rynku maszyn MPP do zastosowań naukowych, być może nawet i komercyjnych. Wynika to z nietypowej technologii wielopoziomowej pamięci podręcznej, którą firma stosuje w swoich produktach.

Gartner Group ocenia jednak tylko jedną firmę jako mającą duże szansę na określenie standardu i osiągnięcie pozycji lidera na rynku MPP. Jest nią stosunkowo niewielka korporacja nCUBE, której właścicielem jest nikt inny tylko Larry Ellison, prezes korporacji Oracle. nCUBE od początku stawiała jedynie na maszyny MPP i praktycznie tylko do zastosowań komercyjnych. Jak dotąd wyprodukowano już sporo serwerów MPP wykorzystywanych do obsługi dużych baz danych w wielu firmach amerykańskich. Wsparcie finansowe ze strony takiego potentata jak Oracle gwarantuje, że firma nie będzie mieć kłopotów finansowych; współpraca z Oracle oznacza też integrację architektury z najnowszym oprogramowaniem baz danych. Słowem wszystko wskazuje na to, że ta dotychczas niewielka firma stanie się w przyszłości liderem w technologii MPP.

Analiza Gratner Group może być poczytana jako krzywdząca dla wielu liczących się producentów MPP. Rynek ten zmienia się jednak tak szybko, że praktycznie każdy ma szansę na chwilowe prowadzenie peletonu.

A co na to Polacy?

Polscy użytkownicy mogą traktować komputery MPP jedynie jako ciekawostki, lecz nie zapominajmy, że komputeryzacja naszego kraju postępuje w dość dużym tempie i być może już wkrótce okaże się, że i u nas tego rodzaju maszyny znajdą poważne zastosowania. Ze względu na fakt, iż technologia MPP jednocześnie staje się coraz tańsza, już niedługo ograniczenia występujące w tradycyjnych maszynach ściśle sprzężonych spowodują, że zainteresowanie MPP gwałtownie wzrośnie i systemy tej klasy wyprą wszystkie wcześniejsze rozwiązania zajmując dominującą pozycję na rynku maszyn wieloprocesorowych.


TOP 200