En face: Marta Stefańczyk...

O ich pracach konkursowych

Są projekty wykonane solidnie i na wysokim poziomie umiejętności technicznych, które potwierdzają znajomość warsztatu oraz swobodę posługiwania się narzędziami i gotowymi rozwiązaniami. Jest i wyspecjalizowane oprogramowanie, np. do śledzenia korków w mieście, są aplikacje mobilne, wyrafinowane grafiki i filmy (http://sbs2k.tl.krakow.pl/ptpi/festiwal.aspx).

Zdarzają się także projekty nowatorskie lub prace wizjonerskie. Może nie zawsze wszystko działa zgodnie z zamysłem autora, ale jury ceni potencjał, który drzemie w śmiałych pomysłach, i umiejętności niekonwencjonalnego podejścia do tematu. Wiele emocji wzbudzały zawsze gry prezentowane przez uczestników, niektóre z nich miały już swoją premierę w sieci, inne są opracowywane w kolejnych wersjach. Każdy projekt jest dla ucznia potwierdzeniem umiejętności i kartą przetargową w grze o lepsze stanowisko lub stworzeniem możliwości przekonania inwestora do współpracy.

O przyszłości

Festiwal ma za zadanie ośmielić młodych ludzi do myślenia o informatyce jako o dziedzinie, w której nikt nie wytycza granic. O sobie – jako o twórcy, który może wymyślić coś, czego jeszcze nie było i ma szansę odnieść sukces. Niezwykle ważne jest też to, żeby młodzi ludzie zrozumieli, że nie powinni się poddawać i jeśli czeka ich rozczarowanie, porażka, to nie znaczy, że kolejna próba również się nie powiedzie. Każde podjęte działanie, każdy nowy projekt wzbogacają ich doświadczenie zawodowe. Uczą się, że szkoła daje podstawy, a oni sami muszą uczyć się szukać rozwiązań i rozwijać umiejętności. Świat nowych technologii nie będzie czekał na maruderów.

O pożytkach z festiwalu dla przemysłu teleinformatycznego?

Dla młodych ludzi, którzy posiadają zdolności techniczne, ważna jest otwartość, żeby nie zamykali się w obrębie jednej dziedziny, widzieli pola, gdzie możliwy jest rozwój nowych technologii. W Festiwalu Informatycznym startowali też uczniowie klas elektronicznych. Uczestniczenie w konkursie zawsze miało na celu nie tylko rozwijanie uzdolnień informatycznych, ale także umiejętności komunikacji, jasnego i zwięzłego przedstawienia swoich pomysłów. Przy tworzeniu projektu ważna jest kreatywność, jak również samodyscyplina i zdolność samokształcenia, poszukiwania informacji i rozwiązywania problemów. Doceniły to firmy partnerskie, m.in. IBM, Comarch, IT Works! czy Krakowski Park Technologiczny. W niedalekiej przyszłości uczestnicy festiwalu zasilą szeregi istniejących firm, drudzy je założą. Świat stoi przed nimi otworem.

Festiwal Informatyczny zależy od życzliwości wielu osób. Jeśli dostrzegasz potencjał w tych młodych ludziach i możesz pomóc, prosimy o kontakt, e-mail: [email protected].


TOP 200