En Face: Łukasz Dyląg

O BIOMETRII

Dronn ma także funkcję biometrycznej weryfikacji głosu rozmówcy (ang. Biometric Voice Verification - BVV). Logowanie do systemu poprzez PIN lub podawanie agentowi nazwiska panieńskiego matki i numeru PESEL jest niebezpieczne, ponieważ ktoś niepożądany może te dane w łatwy sposób przechwycić. Dronn weryfikuje próbkę głosu, porównując ją z próbką zapisaną w bazie danych. Autoryzacja użytkowników poprzez BVV zapewnia dużo wyższy poziom bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne dla instytucji, które przez telefon oferują zawarcie umowy, zamówienie płatnych usług czy choćby w bankach przy zlecaniu przelewów.

W Polsce rynek biometrii głosowej ma duży potencjał - to nisza, którą chcemy wykorzystać. System BVV można zastosować nie tylko w systemach infolinii, ale i na stronach internetowych wymagających logowania i autoryzacji. Próbka głosu może zastąpić tradycyjne hasło. Biometrię głosową wykorzystujemy też w systemie Safelock - jednym z modułów inteligentnego budynku. To biometryczny zamek do drzwi, który identyfikuje wchodzących na podstawie głosu. Zamek można zastosować w prywatnym domu i w dużej firmie.

O ANTROPOMORFICZNYCH ROBOTACH

Ciągle pracujemy nad rozwojem produktów. Naszym celem jest komfort rozmowy zbliżony do rozmowy z człowiekiem. Wyzwaniem są obszary rozpoznawania emocji, uczenie się czy bogata wiedza ogólna, które zbliżą nas do tego, by żywy człowiek nie był w stanie rozpoznać, czy rozmawia z żywym człowiekiem, czy z wirtualnym agentem. Chcielibyśmy w przyszłości umieścić również Dronna w robocie, który wygląda jak człowiek. Już dziś na świecie testuje się roboty, które wyglądają podobnie do ludzi. Implementując w takim robocie Dronna, moglibyśmy tchnąć w niego pierwiastek ludzki.

O STARTUPACH

Spółka Unico Software powstała w 2011 r. w ramach programu Media 3.0, realizowanego przez spółkę Miasteczko Multimedialne w Nowym Sączu, inwestującą w technologiczne startupy z dużym potencjałem rozwoju i zarządzającą parkiem technologicznym MMC Brainville. W ramach projektu spółka zainwestowała w Unico Software 0,5 mln zł. W początkach działalności startupów równie ważne jak kapitał jest doświadczenie w zarządzaniu i biznesie. Nie wystarczy mieć dobry pomysł. Ważne jest zbudowanie zespołu, który potrafi stworzyć produkt, a następnie go wypromować i sprzedać. Warto też przedstawić przyszłemu inwestorowi prototyp produktu lub usługi oraz realną prognozę sprzedaży. Startupy, wspierane takimi programami jak Media 3.0, mogą skorzystać z pomocy inwestorów, np. w zakresie doradztwa prawnego, księgowego czy promocji. Ważną kwestią mogą się okazać kontakty partnerskie i handlowe inwestora.


TOP 200