Efektywna archiwizacja danych

Możliwość odtworzenia dowolnego stanu danych

W tej kategorii ARCserve oferuje bardzo szeroką gamę możliwości. Można oglądać całą bazę wykonanych kopii zapasowych w postaci drzewa z podziałem na systemy (NetWare, DOS, Macintosh, UNIX), komputery (serwery, stacje robocze), wolumeny, katalogi, podkatalogi i pliki. Można sprawdzić ile kopii zapasowych i z jakich okresów wykonano dla konkretnego elementu. Można odnaleźć plik nawet, gdy nie znamy pełnej jego nazwy. Odtwarzając system możemy ustalić zakres dat, które wchodzą w rachubę, posługiwać się filtrami dotyczącymi nazw, atrybutów itp.

Co jeszcze oferuje ARCserve?

Ważną cechą ARCserve'a jest możliwość współpracy z programem antywirusowym InocuLAN, co pozwala na sprawdzanie i usuwanie (lub przemianowanie) zarażonych plików w trakcie archiwizacji (zarażone pliki nie są archiwizowane). Zaletą jest także tzw. opcję grooming. Pozwala ona usunąć plik z dysku, gdy wykonano już jego kilka kopii (domyślnie 3), a plik nie był modyfikowany przez pewien okres czasu (domyślnie 6 miesięcy). Przy używaniu tej opcji ARCserve zakłada, że taśmy miesięczne nie są nigdy kasowane.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

ARCserve jest bardzo popularnym systemem archiwizacji w środowisku Novell NetWare. Niektórzy twierdzą (lista dyskusyjna Novell w Internecie), że najpopularniejszym. Oznacza to na pewno duży poziom niezawodności - oprogramowanie zawodne, zwłaszcza jeśli chodzi o archiwizację, nie utrzyma się długo na rynku, jeśli ma konkurentów. ARCserve posiada atest firmy Novell jako "Certified Backup Solution". Gwarantuje to, w przypadku kłopotów, uzyskanie pomocy albo od innych użytkowników, albo od Novell Consulting Services (gdy miałem problem - kontakt z Novell Consulting Services doprowadził do jego rozwiązania).

Plusy i minusy pakietu

Najbardziej w ARCserve'ie podoba mi się baza danych, którą można przeglądać na bardzo wiele sposobów. Przydatne są także możliwość wykonania kopii lustrzanej wolumenu NetWare ("mirror") na innym wolumenie np. dużo większym lub troszkę mniejszym (nie dotyczy to kopii NDS-u) oraz automatyzacja działania archiwizacji po zaprojektowaniu systemu z możliwością wykonywania kilku zadań jednocześnie. Nieliczne minusy pakietu widoczne są już przy jego instalacji - nie jest ona sprawą prostą i często (mimo automatyzacji procesu) wymaga "ręcznego" poprawienia. Pracę z programem utrudnia fakt, że obsługując ARCserve'a ze stacji dołączonej do serwera NetWare 4 nie można pracować w trybie NDS, a tylko w bindery emulation. Nie można także wykonać kopii zapasowej samego NDS-u lub tylko uprawnień do systemu plików: trzeba wykonać kopię całego wolumenu (w przypadku NDS-u wystarczy dowolny wolumen: nie musi to być SYS). Obie powyższe wady są podobno usunięte w wersji 6.0, która już wkrótce pojawić się ma na rynku. Inne felery to brak opcji kopiowania całych dysków - kopiuje tylko partycję, którą dany agent ARCserve'a obsługuje oraz brak współpracy z najnowszym typem driverów używanych przez system NetWare do obsługi kontrolerów dyskowych o rozszerzeniu *.HAM i *.DDI. Konieczne jest używanie starych driverów *.DSK.


TOP 200