ENUM - droga do sieci Konwergentnych

Problemy z bezpieczeństwem

Niestety, jak w każdym dużym przedsięwzięciu i tutaj nie obywa się bez problemów. Istotną sporną kwestią jest problem zarządzania systemem - ten temat stał się przedmiotem dyskusji pomiędzy organizacjami rządowymi a operatorami telekomunikacyjnymi. Kluczową sprawą jest bezpieczeństwo danych. Zdaniem wielu specjalistów przemawia to za tym, że administratorem powinna być instytucja publiczna.

Z kolei projekt bazy danych ENUM powinien uwzględnić wszystkie możliwe do zaimplementowania środki zabezpieczające dane przed nieautoryzowanym dostępem. Należy zauważyć, iż koncepcja ENUM polega na ścisłej centralizacji danych o abonencie, dzięki czemu potencjalny haker, włamując się do jednego systemu, może łatwo zdobyć wszystkie identyfikatory określonego abonenta. Jedną z metod zabezpieczenia przed tego typu zagrożeniem jest fizyczne rozproszenie poszczególnych modułów systemu, to jednak znacznie komplikuje implementacje. Jest też wiele innych koncepcji zwiększających poziom bezpieczeństwa całościowego systemu, niemniej w każdej z nich najsłabszym ogniwem jest zawsze człowiek i niezależnie od komplikacji architektury zawsze istnieje pewne ryzyko wypływu informacji z systemu.

Pierwsze próby

ENUM - droga do sieci Konwergentnych

Schemat systemu realizującego usługę przenoszalności numerów w Polsce

Na świecie koordynacją projektu ENUM zajmuje się Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna (ITU). W krajach takich jak Japonia, Stany Zjednoczone, Austria, Niemcy i wiele innych, operatorzy dużych sieci telekomunikacyjnych pierwsze testy protokołu ENUM przeprowadzili już ponad rok temu, a obecnie trwają prace związane z przygotowaniem komercyjnego wdrożenia. Oczywiście, ogólnoświatowe powodzenie tego typu projektów zależy od wielu czynników, w tym od wzajemnej współpracy różnych operatorów. Prace nad implementacją ENUM trwają również w Polsce - administratorem ENUM jest NASK. Dział Domen NASK pracuje nad rozwiązaniami w zakresie aplikacji mobilnych dla ENUM. Jednym z elementów tego projektu jest stworzenie aplikacji dla telefonów komórkowych obsługujących ENUM. Z kolei w odniesieniu do usługi przenoszalności numerów istnieją już pewne koncepcje całościowej architektury rozwiązania (schemat systemu przedstawiono na rys. 2).

Optymalne koszty i wygoda

Silnym bodźcem stymulującym rozwój protokołu ENUM może się okazać funkcja optymalizacji kosztów połączeń, z której mogliby korzystać abonenci końcowi. Osiągnięcie takiej funkcji byłoby możliwe dzięki integracji ENUM z odpowiednimi aplikacjami, tzw. dynamicznymi optymalizatorami kosztów. Tego typu aplikacje - dzięki odpowiednim interfejsom umożliwiającym aktualizację cenników połączeń dla poszczególnych kanałów komunikacyjnych we współpracy z ENUM - pozwolą na optymalne kosztowo zestawienie połączenia (przy uwzględnieniu odpowiednich preferencji użytkownika). Przykładowo, jeśli określony abonent jest osiągalny poprzez sieci PSTN lub GSM, system wybierze kanał komunikacyjny na podstawie obowiązujących cen połączeń dla każdej z sieci. Oczywiście, można sobie wyobrażać mnogość i komplikację rozwiązań, jeśli do takiej optymalizacji dołożylibyśmy kwestię wyboru połączeń długodystansowych (międzymiastowych, międzynarodowych) itp.

Protokół ENUM realizuje bardzo istotne - z punktu widzenia abonentów - funkcje związane z unifikacją identyfikacji użytkowników sieci. Do najistotniejszych zalet należy niewątpliwie fakt, iż ENUM nie wymaga zmian przepisów dotyczących istniejącej numeracji abonentów, co zapewnia stosunkowo elastyczne wkomponowanie tego protokołu w istniejące już systemy i mechanizmy identyfikacji abonentów.

Z technicznego punktu widzenia brak wpływu ENUM na przebieg połączenia i sygnalizację, niezależnie od stosowanej technologii (niezakłócanie istniejących funkcji sieci PSTN), a także oparcie zapisu danych na istniejącym systemie DNS przemawiają na korzyść protokołu, uzasadniając duże zainteresowanie tym rozwiązaniem w skali światowej.

Jak twierdzą specjaliści, ENUM ma szansę na implementację w krajach, w których został rozwiązany problem liberalizacji rynku telekomunikacyjnego. Pełna funkcjonalność ENUM znajduje zastosowanie u operatorów promujących filozofię sieci konwergentnych i świadczących usługi VoIP. Te dziedziny są w Polsce w stadium początkowym i dopóki ta sytuacja się nie zmieni, dopóty będzie to silny bodziec hamujący rozwój ENUM w naszym kraju. Nie zmienia to jednak faktu znacznego zainteresowania tą technologią wśród operatorów zarówno komórkowych, jak i sieci stacjonarnych.

Opracowano na podstawie materiałów NASK.


TOP 200