EN FACE: prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski...

Fascynujące zastosowanie znalazło "Cyber-Oko" w pracy z osobami w stanie zamknięcia, którymi opiekuje się toruńska Fundacja "Światło". Pozwala ono stwierdzić, czy osoby te mają kontakt z rzeczywistością, a w połączeniu z syntetyzatorem mowy pozwala im komunikować się z opiekunem. Opracowaliśmy też systemy interpretacji gestów dłoni w powietrzu, myśląc, że może znajdą one zastosowanie w grach, a tymczasem pozwalają one zdalnie diagnozować postępy choroby Parkinsona. W katedrze opracowano też "Ustomysz", interfejs pozwalający sterować komputerem za pomocą odczytywanych przez kamerę ruchów ust i języka. "Ustomysz" przydaje się osobom z niepełnosprawnością kończyn i paraliżem wczesnodziecięcym. Wprowadziliśmy to rozwiązanie w kilku szkołach. Lista długa, a to tylko mała próbka naszych osiągnięć.

O OCHRONIE DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

W ramach projektu SYNAT, prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, przygotowujemy portal, w którym będzie można zarchiwizować stare nagrania, np. z kaset magnetofonowych, i poddać je rekonstrukcji, usuwając dokuczliwe szumy i trzaski. Powszechnie dostępne będą jedynie 30-sekundowe próbki na prawach cytatu, do całości zaś dostęp będą mieli tylko właściciele nagrań. W całości publikowane będą te nagrania, do których prawa autorskie już wygasły.

O TECHNOLOGIACH BEZPIECZEŃSTWA

W ramach 7. Programu Ramowego tworzymy oprogramowanie pozwalające automatycznie wykrywać zagrożenia - panikę, zbiegowisko, pozostawienie bagażu, napaść - w systemach monitoringu wizyjnego. Połączone z systemem obrazowania mikrofony wychwytują dźwięki tłuczonego szkła, strzały, krzyki. Eksperymentalne wdrożenia prowadzone są w Trójmieście, Warszawie i w Poznaniu.


TOP 200