EDI na trampolinie

Infinite

Infinite to firma informatyczna wyrosła na współpracy z Eldorado SA, dystrybutorem produktów spożywczych i chemii gospodarczej z Lublina. Zakres usług Infinite znacznie wykracza poza przesyłanie komunikatów. Prowadzony przez firmę serwis eProducent to kompleksowa platforma B2B umożliwiająca producentom prezentowanie swojej oferty odbiorcom hurtowym i sieciom detalicznym, składanie i potwierdzanie zamówień, prowadzenie promocji, kontrolę rozliczeń, raportowanie i wiele innych funkcji. Z serwisu korzysta obecnie ponad 300 firm - głównie z branż spożywczej i chemicznej.

Infinite prowadzi też portal eHurtownia, w ramach którego hurtownie z różnych branż mogą prezentować swoją ofertę sklepom detalicznym i zawierać z nimi transakcje. Z serwisu eHurtownia korzysta obecnie 15 firm dystrybucyjnych z różnych regionów kraju i ok. 900 sklepów.

Z obu serwisów można korzystać poprzez niewielką aplikację lub przez zwykłą przeglądarkę. Infinite opracowała gotowe interfejsy do swoich serwisów, umożliwiające integrowanie z nim aplikacji transakcyjnych klientów, m.in. firm SAP, Geac, Matrix.pl, InsERT oraz wielu innych aplikacji. Wymiana komunikatów w dowolnym formacie i poprzez dowolne rozwiązanie komunikacyjne (http upload/download, ftp, poczta elektroniczna, poczta X.400 itd.) jest jedynie środkiem do realizacji celu głównego - zawierania transakcji. "Łączna wartość transakcji zawieranych poprzez serwisy eHurtownia i eProducent osiągnie wkrótce 100 mln zł miesięcznie" - mówi Jacek Dudzik, prezes zarządu Infinite.

Edipol/Sisco

Od oferowania jedynie tradycyjnych usług EDI odchodzi także warszawski Edipol, inny pionier EDI w Polsce. Firma stworzyła własne oprogramowanie edixNet, umożliwiające oferowanie usług EDI za pośrednictwem przeglądarki. Firma nie prowadzi sprzedaży usług internetowych samodzielnie, ale nawiązała współpracę z wrocławską firmą hostingową Sisco. Obie prowadzą rozmowy z Telekomunikacją Kolejową, chcąc wspólnie zaoferować usługi EDI spółkom przewozowym PKP, co miałoby potencjalnie przyspieszyć obieg dokumentów między nimi. Przygotowywany przez Edipol i Sisco portal EDI zostanie uruchomiony w trzecim kwartale br.

Sisco i Edipol nie zamierzają ograniczyć się jedynie do podmiotów zależnych od PKP. Swoje usługi zamierzają oferować także innym podmiotom będącym w zasięgu rozległej sieci światłowodowej TK, czyli praktycznie w całym kraju. "Wiążemy duże nadzieje z przepisami o samorządowych Biuletynach Informacji Publicznej zawartymi w Ustawie o dostępie do informacji publicznej. Biuletyny to przygrywka do przyszłych - wewnętrznych i zewnętrznych - urzędowych systemów obiegu dokumentów. Jestem przekonany, że usługi EDI, bez względu na ostateczne ustalenia w dziedzinie formatów i technologii, będą w nich odgrywać zasadniczą rolę" - mówi Ryszard Buks, prezes Sisco.

Xtrade SA

Od roku 2002 usługi EDI oferuje także Xtrade SA. Za pośrednictwem platformy transakcyjnej wykorzystującej rozwiązania i standardy światowej sieci CommerceOne Xtrade oferuje usługi zarówno operatorskie, jak i wdrożeniowe i doradcze.

Xtrade umożliwia klientom bezpośrednią integrację ich systemów z platformą CommerceOne, obejmującą m.in. translację komunikatów (obsługiwane są wszystkie formaty EDI, a także dostępne są gotowe mapy struktur komunikatów dużych systemów ERP), bezpieczne uwierzytelnianie i podpisywanie transakcji za pomocą podpisu elektronicznego oraz pełną automatyzację, lub uproszczone rozwiązanie oparte na przeglądarce.

Podobnie jak w przypadku Infinite, komunikacja przy użyciu komunikatów EDI stanowi uzupełnienie podstawowej funkcjonalności biznesowej.

"Z naszego punktu widzenia EDI to usługa komunikacyjna, pozwalająca klientom wygodnie prowadzić wymianę handlową: prezentować towary, zawierać i rozliczać transakcje, zarządzać sieciami sprzedaży i logistyką, organizować obieg dokumentów. Posiadamy umowy o współpracy międzyoperatorskiej, m.in. z firmami: Edison SA, ComArch SA oraz Infinite" - wyjaśnia Ryszard Kasprzyk, kierownik Działu Wdrożeń w Xtrade SA w Warszawie.

QAD Polska

O rynek rozwiązań EDI zamierza także walczyć polski oddział koncernu QAD, producenta znanego systemu ERP MFG/PRO. Za pośrednictwem portalu internetowego MFQX.Net QAD chce obsługiwać firmy współpracujące z dużą liczbą kontrahentów, z których każdy realizuje relatywnie niewielką liczbę transakcji i wobec tego raczej nie zdecyduje się na wdrożenie "stacjonarnego" oprogramowania EDI. Portal MFQX.Net działa w USA, ale mimo t obsługuje polskie standardy handlowe i znaki diakrytyczne. Według QAD Polska z rozwiązania mogą korzystać firmy mające dowolne oprogramowanie ERP - konwersja dokumentów odbywa się w ramach portalu. Pierwsi klienci mają zacząć korzystać z portalu MFQX.Net w ciągu kilku tygodni.

Wybrani klienci dostawców EDI
  • ComArch SA - Ahold, Macro, Real, Selgros, Raben Logistic, McLane, Maspex, Bakoma, TIM SA
  • Edipol - Delphi Automotive Systems, Findlay Industries, Pilkington Automotive Poland, Valeo, Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych
  • EDISON SA - Géant Polska, Tokai Rubber Industries Poland, Hortex, SEWS Poland
  • Infinite - US Pharmacia, Mlekovita, Lubella, Herbapol, Wyborowa SA, Faxe Polska
  • Xtrade SA - Cadbury Wedel, Wella Polska, Optimus SA, Office Depot
Źródło: Dostawcy


TOP 200