Dyski SSD - megaprzebój czy niespełniona nadzieja?

Flash w kieszeni

Idea wykorzystania pamięci flash zamiennie z twardym dyskiem nie jest nowa. Od dawna znane są przejściówki, które umożliwiają użycie kart pamięci Compact Flash jako odpowiednika dysku IDE. Prędkość transmisji w tego typu instalacjach nigdy nie była duża, ale nie zawsze jest to najistotniejszym parametrem. Tego typu rozwiązania były powszechnie używane w niedużych routerach z systemem Linux, gdzie system startował z płyty CD, zaś na karcie pamięci przechowywano ustawienia (zasób karty był montowany jako /etc). Przy większych kartach można było cały system przechowywać w pamięci flash. Taki router był bardzo niezawodny.

Z układów flash korzystają już niemal wszystkie przenośne odtwarzacze muzyki i filmów. W miarę wzrostu pojemności i spadku cen dysków SSD, producenci zaczną wyposażać w nie także inne urządzenia - takie jak przenośne banki danych (w tym te bardzo pojemne, przeznaczone do przechowywania zdjęć z aparatów cyfrowych). Rozwój aparatów cyfrowych wysokiej rozdzielczości oraz powszechne wykorzystywanie technik multimedialnych w urządzeniach przenośnych spowodował znacznie większe zapotrzebowanie na pamięć. Wysokopojemne dyski SSD spełnią te potrzeby już niebawem. W niektórych urządzeniach zastąpią powszechne dzisiaj mechaniczne dyski 2,5 cala. Obecnie najpoważniejszą barierą jest wyłącznie cena pamięci.

HDD górą

Dyski SSD - megaprzebój czy niespełniona nadzieja?
W niektórych zastosowaniach tradycyjne mechaniczne dyski twarde będą jeszcze długo bezkonkurencyjne. Przykładem są typowe stacje robocze, gdzie ważnym kryterium jest cena nośnika. Trudno będzie producentom SSD pobić cenę dzisiejszych twardych dysków SATA (rzędu 600-800zł za 1 TB). Oprócz ceny, liczy się także trwałość. Technologie dysków mechanicznych, rozwijaną przez wiele lat, można uznać za niezawodną. Doświadczenie pokazuje, że w przypadku pamięci półprzewodnikowych trwałość pozostawia jeszcze wiele do życzenia. To samo dotyczy wydajności zapisu. W zastosowaniach typowo transakcyjnych, macierz wykorzystująca wydajne, dopracowane dyski z pamięcią magnetyczną nadal wykazuje swoją wyższość. Z tych samych powodów dyski przeznaczone do pracy przy zapisie logów znacznie lepiej będą pracować w tradycyjnej technologii. Dysk magnetyczny ma wyższą trwałość przy wielu cyklach zapisu, dlatego producenci urządzeń do zastosowań biznesowych nadal stawiają na rozwiązania z tradycyjnymi dyskami twardymi.

Archiwizacja danych jest jedną z tych dziedzin IT, gdzie pamięci półprzewodnikowe nie znajdują szerokiego zastosowania. Przyczyną jest głównie bardzo wysoka cena składowania terabajta danych w modułach półprzewodnikowych oraz mniejsza trwałość zapisu. Taśma magnetyczna jest bardzo trwała (jest uznawana za najtrwalszy długoterminowy nośnik informacji), dopracowana od lat, oraz tania w eksploatacji. Dzięki dużej gęstości zapisu na tanim nośniku, pamięć magnetyczna (taśmy, dyski) nadal jest najważniejszym medium archiwizacji danych. Nie zanosi się na rewolucję w tej dziedzinie w najbliższych latach.

Perspektywy rozwoju SSD

Pamięci półprzewodnikowe będą powszechnie stosowane:

- laptopy i inne urządzenia przenośne,

- urządzenia do zastosowań profesjonalnych i specjalnych,

- urządzenia storage wymagające dużej prędkości odczytu,

- obsługa dużej ilości drobnych plików.

W tych dziedzinach całkowita zmiana technologii jest jeszcze mało prawdopodobna:

- trwała archiwizacja danych,

- stacje robocze,

- tradycyjne rozwiązania klasy storage o dużej pojemności i wydajności


TOP 200