Dynamika minihurtowni danych

Gotowe minihurtownie

Gdy dochodzi do momentu budowy minihurtowni, można kupić gotowy pakiet, wstępnie przygotowany lub opracować ją samemu. Gotowy pakiet minihurtowni na ogół zawiera narzędzia do transformacji danych i zarządzania metadanymi oraz przygotowania zapytań.

Gotowe minihurtownie mogą mieć zastosowanie ogólne lub być opracowane z myślą o specyficznych zastosowaniach. Jako przykłady produktów ogólnego przeznaczenia, analitycy podają produkty DataMart (Information Builders), Data Mart Suite (Oracle) i Visual Warehouse (IBM). Jak twierdzi Aaron Zornes z Meta Group, oferują one pewne możliwości w zakresie przesyłania danych, narzędzia dostępu do danych, serwery baz danych oraz usługi konsultingowe.

Istnieje także możliwość kupienia gotowego rozwiązania dostosowanego do konkretnych potrzeb. Na przykład można nabyć gotową minihurtownię od Oracle'a dostosowaną do SAP R/3 lub od firmy D2K, specjalizującej się w obsłudze aplikacji finansowych i kadrowych firmy PeopleSoft. Aaron Zornes twierdzi także, że istnieją gotowe minihurtownie obsługujące poziome zastosowania w przedsiębiorstwie, takie jak marketing lub finanse.

Dostępne są także rozwiązania do zastosowań pionowych, w określonych dziedzinach, np. firma Lightbridge oferuje minihurtownie do zastosowań telekomunikacyjnych, a Fiserv - do zastosowań finansowych.

Oferta produktów przystosowanych do dowolnych celów może być interesująca, ale nie wszędzie się sprawdzi. Gotowe minihurtownie zakładają, że dopuszczamy inny system zarządzania bazą danych w minihurtowni niż standard w przedsiębiorstwie. Aaron Zornes twierdzi też, że w takich produktach zakłada się, iż dane są spójne i nie jest ich wiele ze specyficznych, ręcznie kodowanych aplikacji firmowych.

Jeżeli jednak przedsiębiorstwo może posłużyć się takim produktem, to należy go użyć.

Nie oznacza to jednak, że musimy ograniczać się do jednego typu produktu. Można bowiem kupić gotowe rozwiązanie i rozszerzać je za pomocą narzędzi niezależnych producentów oraz dostosowywać do potrzeb firmy. „W wielu przypadkach produkty dla konkretnych dziedzin oszczędzają fundusze i realizują 99,99% wymagań” - mówi Bob Moran. Dla innych przedsiębiorstw mogą one realizować tylko 60% wymagań i wtedy trzeba je dostosować do specyfiki przedsiębiorstwa.

Kevin Strange zna przypadki, gdy konieczne było modyfikowanie gotowych programów minihurtowni. „Często - po kupieniu minihurtowni z pudełka - okazuje się, że trzeba ją uzupełnić za pomocą narzędzi opracowanych na miejscu w celu rozszerzenia jej właściwości”.

„Koszt gotowych minihurtowni jest różny zależnie od specjalizacji: w miarę jej wzrostu, rośnie również ich cena” - wyjaśnia Henry Morris, analityk z IDC. Na przykład minihurtownia danych ogólnego przeznaczenia kosztuje ok. 39 tys. USD, zaś minihurtownia specjalizowana kosztuje już ok. 100 tys. USD.

Zbuduj ją sam

Jeżeli gotowa minihurtownia danych nie spełnia wymagań przedsiębiorstw, trzeba zbudować ją od podstaw. Podjęcie decyzji, dotyczących zastosowanych do tego celu narzędzi, jest sprawą drugorzędną.

Do zbudowania hurtowni na miejscu potrzeba kilku narzędzi do transformacji danych, ekstrakcji z baz danych i dostępu do nich. Narzędzia takie oferują firmy: Informatica, Sagent Technology, Prism Solutions i Carlton.

Ponadto potrzebny będzie relacyjny serwer bazy danych, przystosowany do obsługi operacji analitycznych, lub serwer wielowymiarowej bazy danych. Produkty takie oferują Oracle, Informix, Microsoft i Sybase.

Do obsługi metadanych będzie potrzebny też oddzielny program. Ted Schadler wyjaśnia, że metadane to informacje opisujące dane zgromadzone w minihurtowni, służące do śledzenia informacji o pochodzeniu danych. Mówią także o tym, jak dane zostały oczyszczone, dystrybuowane, kto jest za nie odpowiedzialny, jak często się je uaktualnia. Producentami takich produktów są firmy: Prism, Platinum Technology i Viasoft.

Do administrowania minihurtownią danych można używać narzędzi Hewlett-Packarda i Pine Cone Systems. Narzędzi dostępu do danych i analiz dostarczają firmy Business Objects, Cognos i Brio Technology. Proste narzędzia do raportowania dostarczają firmy: Sqribe Technologies i Actuate Software.

Istnieją także nieliczne narzędzia do czyszczenia danych. Niektóre, np. program firmy ID Centric (oddział Firstlogic), zajmuje się specyficznymi zadaniami związanymi z czyszczeniem danych adresowych i personalnych. Inne - np. narzędzia firmy Vality Technology - mają ogólne zastosowania.

Istnieją również programy zapewniające dostęp do minihurtowni danych z sieci WWW, co pozwala na korzystanie z danych większej liczbie użytkowników. „Sieć WWW rozszerza bazę użytkowników mających dostęp do informacji z hurtowni danych, eliminując potrzebę instalowania, obsługiwania i uaktualniania oprogramowania na komputerach PC u użytkownika” - mówi Wayne Eckerson, dyrektor działu hurtowni danych i analiz biznesowych z firmy Patricia Seybold.

Bob Moran zgadza się z tym, że sieć WWW będzie miała ogromny wpływ na rynek minihurtowni danych. „Moim zdaniem, Internet, intranet i Extranet nie tylko umożliwiają dostęp do danych z hurtowni, ale są także motorem postępu.”

Amy Malloy jest dziennikarką amerykańskiej wersji Computerworlda. Na podstawie CW USA z 22.09.1997 opr. mł.


TOP 200