Duża wydajność dla grup roboczych

Nowe drukarki LaserJet 4000 oferują szybkość druku do 17 stron na minutę.

Nowe drukarki LaserJet 4000 oferują szybkość druku do 17 stron na minutę.

Hewlett-Packard, niekwestionowany lider na rynku drukarek, wprowadził rodzinę nowych monochromatycznych drukarek laserowych LaserJet 4000, przeznaczonych dla małych i średnich grup pracowników. W konstrukcji tej znalazło się wiele zaawansowanych rozwiązań technologicznych, które mogą znacząco wpłynąć na dalszy rozwój tego segmentu rynku. Drukarki rodziny HP LaserJet 4000 drukują z szybkością do 17 str./min przy rozdzielczości do 1200 dpi. Tak duża wydajność pracy tych drukarek jest m.in. wynikiem wykorzystania nowego mechanizmu drukującego oraz procesora RISC 100 MHz. Użytkownik drukarki ma do dyspozycji trzy tryby pracy głowicy drukującej - jeden z rozdzielczością 600 dpi oraz dwa z rozdzielczością 1200 dpi - przy różnych szybkościach pracy: szybkiej - FastRes i wolniejszej, ale dokładniejszej - ProRes.

O ile w trybie ProRes, czyli w czasie drukowania z rozdzielczością 1200 dpi, drukarka HP LaserJet 4000 drukuje z szybkością 8 str./min, to korzystając z trybu FastRes proces drukowania odbywa się z prędkością do 17 str./min. Jest to wynikiem tego, że w drugim z trybów poziomy szarości każdego punktu są opisane przez dwa bity, zamiast przez cztery, jak w przypadku trybu ProRes. Korzyści wynikające z tej oszczędności są oczywiste - dwa razy mniej zajętej pamięci drukarki, dwa razy mniejszy czas transmisji plików do drukowania w sieci, dwukrotnie szybszy wydruk.

Cała rodzina

W skład rodziny HP LeserJet 4000 wchodzą cztery modele drukarek - podstawowy LaserJet 4000 i dostosowany do pracy w sieci LaserJet 4000 N oraz ich dwa odpowiedniki z dwoma podajnikami papieru LaserJet 4000 T i LaserJet 4000 TN. Wersja podstawowa ma podajnik na 500 arkuszy A4, wersja T ma dwa podajniki po 250 arkuszy każdy.

Sieciowa wersja drukarki zawiera wbudowaną kartę z serwerem wydruków HP JetDirect. Karta jest jednym z pierwszych urządzeń korzystających z 32-bitowego interfejsu EIO (Enhanced Input/Output). Jest to efekt zastosowania w drukarce nowego typu architektury wejścia/wyjścia, korzystającej z 32-bitowej magistrali PCI, co umożliwia szybkie drukowanie np. złożonych plików graficznych w sieci. Każda drukarka jest wyposażona w dwa gniazda EIO, do których można podłączyć np. kartę sieciową i drugi lokalny dysk twardy. Interfejs EIO prawdopodobnie zastąpi stosowany dotąd interfejs MIO (Modular I/O), używany do kart 16-bitowych.

Karta JetDirect umożliwia włączenie drukarki do sieci Ethernet 10Base2 (koncentryk), 10BaseT (skrętka) oraz sieci LocalTalk. Dzięki tym interfejsom można ją zainstalować w sieci Windows NT, Novell lub Mac. Do instalacji dołączonej do sieci drukarki służy oprogramowanie HP JetAdmin, zainstalowane na dysku CD-ROM. Bez względu na system sieciowy, wystarczy uruchomić setup z dysku CD-ROM, po czym należy postępować zgodnie ze wskazówkami programu instalacyjnego. Podobnie przebiega instalacja drukarki za pośrednictwem łącza szeregowego lub równoległego bezpośrednio do komputera osobistego, pracującego pod kontrolą Windows 3.1, Windows 95, Windows NT 3.5x lub Windows NT 4.0.

Jeżeli program instalacyjny wykryje, że komputer pracuje w sieci podłączonej do Internetu, to możliwe jest takie skonfigurowanie programu zarządzającego pracą drukarki, że automatycznie w określonym czasie będzie nawiązana łączność z serwerem WWW firmy Hewlett-Packard, skąd zostaną ściągnięte wszelkie aktualizacje oprogramowania drukarki, sterowników itp.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200