Dual Band w Polsce

Zaangażowanie się Nokii w rozwój bezprzewodowego dostępu do Internetu za pomocą WAP (Wireless Application Protocol) wynika z przyjętej strategii firmy, mającej na celu udostępnianie nowatorskich rozwiązań użytkownikom łączności bezprzewodowej, wdrażanie inteligentnych urządzeń przenośnych i telefonów oraz komunikatorów osobistych PDA. Jednym z pierwszych kroków na tej drodze było porozumienie Nokii z operatorem komórkowym Sonofon (Dania) w sprawie wyposażenia go w pakietowe usługi radiowe GPRS (General Packet Radio Services), stanowiące podstawę w rozwijaniu globalnej łączności bezprzewodowej trzeciej generacji przez sieci działające w protokole IP. Dzięki temu Sonofon jest pierwszym operatorem wdrażającym usługi GPRS (instalacja październik 1999), zintegrowane z siecią GSM, zgodnie z firmową koncepcją Global IP Mobility.

Pierwszy dwupasmowy Ericsson w Idei

Dual Band w Polsce

Dwuzakresowe telefony komórkowe GSM 900/1800

Ericsson jest drugim skandynawskim operatorem aktywnie uczestniczącym w rozszerzaniu usług bezprzewodowych za pośrednictwem terminali dwuzakresowych. Operator sieci Idea - Centertel - wprowadził w ubiegłym roku jeden z pierwszych działających w Polsce dwupasmowych telefonów sieci komórkowej GSM 900/1800 o nazwie Ericsson S 868. Telefon o rozmiarach 130x49x26 [mm], masie 172 g i z akumulatorkiem NM 650 mAh ma trwałą obudowę ze stopów magnezu i udoskonalony, w porównaniu ze starszymi modelami, wyświetlacz. Dwuzakresowa antena, zaawansowany system kodowania dźwięku EFR oraz automatyczne przełączanie między dwoma zakresami częstotliwości 900 MHz i 1800 MHz zapewniają dobry odbiór głosu bez przerywania połączenia, nawet w trudnych warunkach propagacji fal radiowych.

Firma Ericsson wprowadza obecnie nowy sposób oznakowania telefonów komórkowych, polegający na wprowadzeniu klas związanych z przeznaczeniem urządzeń: klasa A - proste w obsłudze i stosunkowo tanie aparaty, klasa B - telefony o wysokiej jakości i rozbudowanych funkcjach przewidziane dla profesjonalistów, także po odpowiednio wyższej cenie, oraz popularna klasa T - proste w obsłudze aparaty dla osób prowadzących aktywne życie towarzyskie, czyli często korzystających z telefonu komórkowego.

Dual Band w Polsce

Ericsson T28s

Jedną z pierwszych dwupasmowych ofert Ericssona z nowej serii klasy T jest dwupasmowy model T18s - niewielki (146 g), lecz bogato wyposażony w nowoczesne funkcje: wybieranie numeru głosem lub hasłem (do 10 numerów), akceptacja głosem przychodzącej rozmowy, aktywna klapka pokrywająca klawisze, kodowanie w systemie EFR, FR i HR. Kontynuacją tego rozwiązania jest uproszczona wersja telefonu oznaczona jako model T10s, o podobnych funkcjach, lecz bez usługi wybierania i odbierania połączeń za pomocą głosu.

Z kolei najnowszą ofertą firmy jest model T28s - najmniejszy (83 g) z wszystkich telefonów komórkowych Ericssona, ale za to z dużym wyświetlaczem graficznym LCD (3 wiersze, 33x101 punktów), również wyposażony w funkcję wybierania głosem.

Dual Band w Polsce

Model dostępu do sieci WWW zgodny z protokołem WAP

Obydwie skandynawskie firmy, Nokia i Ericsson, (dwie spośród czterech współzałożycielek WAP Forum) jako pierwsze przystąpiły w czerwcu ubiegłego roku do ostatecznego testowania zgodności operacyjnej swoich rozwiązań i produktów działających w standardzie WAP (Wireless Application Protocol). Pozytywne wyniki testowania tych urządzeń - obejmujące telefony komórkowe, stacje bazowe, specjalizowane serwery pośredniczące (WAP proxy), rozwiązania programowe dla serwerów - stanowią rzeczywisty wkład xxxw umacnianie aplikacji WAP jako globalnego standardu bezprzewodowej transmisji danych. Zwłaszcza że obie firmy, będąc liderami komórkowymi w Europie, już wprowadziły na rynek wiele produktów zgodnych z tym standardem.


TOP 200