Drukowanie z przeszkodami

Cena druku offsetowego zależy nie tylko od nakładu, ale także od liczby stron, a dokładniej, od liczby oddzielnych matryc. Kilkustronicowe broszury, do przygotowania których potrzeba kilku matryc, można stosunkowo tanio wykonać w małej drukarni. Jednak im więcej stron, tym wyższy jest minimalny nakład akceptowany przez drukarnie. Większa liczba stron oznacza więcej pracy polegającej na mocowaniu klisz, przygotowywaniu i mocowaniu matryc oraz kalibracji maszyn. Jeżeli maszyna jest jednokolorowa, każdy kolejny kolor podwaja ilość pracy drukarza. Ostateczna cena zawsze zależy od relacji między zlecającym a drukarnią. Można jednak zaryzykować twierdzenie, że grubsze publikacje, zawierające więcej niż 2 kolory, trzeba zama-wiać w nakładach powyżej 10 tys. egzemplarzy, co umożliwi drukowanie ich na maszynach nakładających wszystkie kolory w jednym przebiegu. Najprawdopodobniej będzie to tańsze rozwiązanie niż druk w małej drukarni, a przy tym jakość druku powinna być znacznie lepsza.

Koszt wydania publikacji to nie tylko druk. Istotną pozycją w koszcie całkowitym jest papier. Arkusz A4 dobrej klasy papieru kosztuje 20-30 gr. Są jednak papiery kilkakrotnie droższe. Cena nie zawsze odzwierciedla przydatność papieru do konkretnego rodzaju publikacji. Papier, którego skład jest oparty głównie na drewnie i kleju, ma chropowatą powierzchnię, dzięki czemu farba ściśle do niego przylega. Jest też miły w dotyku i stosunkowo odporny na wilgoć. Jego zalety są jednocześnie wadami - chropowatość uniemożliwia zastosowanie do druku o wysokiej rozdzielczości. Papier kredowy z kolei pozwala na uzyskiwanie finezyjnych efektów graficznych i nie sprawia problemów w procesie drukowania. Jest jednak mało odporny na wilgoć - ulega trwałemu pofalowaniu. Niektórzy uważają go także za nieprzyjemny w dotyku.

Po zadrukowaniu, papier jest często pokrywany lakierem lub folią drukarską, aby zabezpieczyć farbę przed ścieraniem. W obu przypadkach może to być materiał błyszczący lub matowy. Zabezpieczanie stosuje się zwłaszcza wtedy, gdy w publikacji występują tzw. trudne kolory. Chodzi głównie o nieodporny mechanicznie i słabo przylegający do podłoża barwnik - cyjan, a więc odcienie koloru niebieskiego. Pokrycie jednego arkusza A4 błyszczącą folią podraża jego koszt o ok. 30 gr, a w przypadku matowej nawet ok. 50 gr. Kolejne czynności to cięcie, sortowanie oraz bigowanie (zarysowanie grzbietu i innych krawędzi) i zszywanie.

Cena każdej z nich zazwyczaj mieści się w przedziale 5-15 gr.

Własna droga

Holenderska firma Océ opracowuje własne technologie druku. Jesienią ub.r. wprowadziła CPS 700 (Colour Production System) - pierwszy model z serii drukarek kolorowych, wyposażony w mechanizm rotacyjny, umożliwiający jednoprzebiegowy druk przy użyciu 7 kolorów. CPS 700 o rozdzielczości 400 x 1600 dpi, drukuje 25 kolorowych stron A4/minutę. Prędkość druku nie zależy od grubości i rodzaju nośnika, jest utrzymywana również przy druku dwustronnym. Urządzenie może działać w trybie ciągłym i nie wymaga kalibracji przy długotrwałej pracy. Standardowe wyposażenie to specjalnie opracowany przez firmę EFI kontroler druku.

Model CPS 700 jest sprzedawany na zamówienie w cenie negocjowanej, która zależy od konfiguracji (może osiągnąć poziom 350 tys. zł).


TOP 200