Droga do przełączanych sieci (cz. I)

Wirtualne sieci lokalne

Niektóre z przełączników LAN oferują programową opcję "wirtualnej sieci". Pozwala ona w jeszcze większym stopniu zwiększyć korzyści przejścia na przełączany LAN. Wirtualne sieci umożliwiają bardziej zaawansowaną kontrolę ruchu w sieci poprzez logiczne grupowanie węzłów bez konieczności zmiany okablowania. Ruch w wirtualnej sieci jest znacznie ograniczony powodując zmniejszenie liczby przełączeń w przełączniku, co ma wpływ na wzrost bezpieczeństwa i wydajność sieci.

Sieci wirtualne często eliminują zbyteczne transmisje, które konsumują pasmo sieci i zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo poprzez dostarczanie pakietów wyłącznie do adresata(ów).

Warstwa konfiguracyjna oprogramowania wirtualnych LAN jest niezależna od fizycznej topologii pozwalając węzłom na przesunięcia bez konieczności konfigurowania hubów, zmian w okablowaniu i przy minimalnej bądź też żadnej interwencji administratora. Oprogramowanie wirtualnej sieci redukuje jej złożoność, a przez to także jej administrowanie, koszt rozbudowy i wszelkich zmian.

Koszty te, według niedawno opublikowanego raportu Strategic Networks Consulting (SNC), wynoszą 150-300 USD na pojedynczą zmianę w klasycznej lub przełączanej sieci lokalnej. Koszt identycznej zmiany w sieci wirtualnej wynosi prawie 90% mniej.

Przełączany ATM

ATM jest także technologią przełączaną, ale w przeciwieństwie do przełączanych LAN, jest zorientowana na połączenia, podobnie jak sieć telefoniczna. Połączenie jest najpierw "negocjowane", a potem zestawiane poprzez najdogodniejsze węzły przełączania. Następnie, na bazie wielkości danych i czasu ich transmitowania, udostępniana jest ścieżka o stosownym rozmiarze. Wreszcie informacja jest przesyłana poprzez sieć w postaci komórek ATM, a gdy transmisja zostanie zakończona, ścieżka jest likwidowana. Zadaniem przełącznika ATM jest dynamicznie zestawiać dedykowane ścieżki pomiędzy użytkownikami na końcach sieci.

Standardy ATM są rozwijane w celu udostępniania całkowicie skalowalnych sieci - w zakresie szerokości pasma, szybkości i odległości. Sieci ATM zapewniają dynamiczną regulację szerokości pasma dając aplikacjom tak dużo zasobów, jak to jest im potrzebne. Technologia ATM została opracowana w powiązaniu z łącznością z WAN. Oznacza to, że granice LAN/WAN ewentualnie znikną dając w wyniku skalowalną uniwersalną sieć.

W przeciwieństwie do klasycznych technologii, pracujących z ustaloną szybkością (Ethernet, Token Ring, FDDI), ATM udostępnia przepustowość od 25 poprzez 155 do 622 Mbps. Opcje te pozwolą sieciom ATM gładko upodobnić się do sieci metropolitalnych, gdzie linie są zbudowane z różnego rodzaju nośników w zależności od wymagań transmisji.

Oferując jedno wspólne rozwiązanie dla danych, głosu i wideo w sieciach LAN i WAN, ATM daje nadzieję na łatwiejsze zarządzanie siecią i dłuższą jej żywotność w przyszłości.

Niestety, ATM znajduje się obecnie na początkowym etapie rozwoju, gdzie standardy są niekompletne, a produkty drogie i złożone. Prawdę mówiąc, pełna łączność pomiędzy LAN i WAN nie została jeszcze zaprezentowana przez żadnego z producentów.

W efekcie większość działów komputerowych dużych firm wybiera bezpieczną drogę migracji polegającą na adaptowaniu w początkowym okresie strategii pilotażowych ATM.

Ewolucja przełączania

Przełączalny LAN i przełączalny ATM mogą razem rozwiązać większość potrzeb obecnych użytkowników sieci. Ponieważ działy komputerowe szukają łatwych dróg przejścia do nowej technologii, to przełączalny LAN pozwoli im wycisnąć maksimum z istniejącej infrastruktury, zanim przejdą do technologii następnej generacji. Rozprzestrzenianie się ATM jest szczególnie korzystne dla potrzeb intensywnego wykorzystania pasma przesyłania i dla aplikacji wrażliwych na opóźnienia transmisji. Przy dwóch elastycznych opcjach przełączania działy komputerowe są już w stanie opracować własną wizję rozwoju sieci związaną z potrzebami swoich użytkowników.

Przełączalny LAN pozwala wycisnąć maksimum z istniejącej infrastruktury przed przejściem do technologii następnej generacji.

Przełączalny ATM nadaje się szczególnie do realizacji potrzeb intensywnego wykorzystania pasma przełączania i do aplikacji możliwych na opóżnienia transmisji.


TOP 200