Dostęp do Internetu

System SDB (Swiched Digital Broadband)

SBD jest klasyfikowany jako system cyfrowy przeznaczony do przesyłania sygnałów między dwoma punktami, czyli w topologii punkt-punkt, w pasmie podstawowym. Nominalna przepływność w kierunku do abonenta wynosi 50 Mb/s i może być w razie potrzeby rozdzielana dla cyfrowych sygnałów wideo i danych. Nominalna przepływność dla danych wynosi 1,5 Mb/s. Wszystkie trzy systemy z grupy dostępu światłowód/kabel są w stanie rozgłaszać zarówno cyfrowe, jak i analogowe sygnały wideo.

Systemy dwukierunkowe - Bidirectional HFC i SDB - są szerokopasmowe i mogą być stosowane w telefonii, wideo, dostępie do Internetu i bezprzewodowym dostępie PCS. Ich architektura ma wiele podobnych charakterystyk i składników. System HFC doprowadza światłowód do węzła światłowodowego. Sygnały są w tym węźle zbierane i rozprowadzane przez wiele kabli współosiowych do odbiorców indywidualnych. Węzły światłowodowe można tak zaprojektować, że będą obsługiwały np. od 500 do 2000 mieszkań.

W systemie SBD światłowód prowadzi się dalej, do samego użytkownika końcowego. W typowych konfiguracjach kanał doprowadzający światłowód może być optycznie rozdzielony. Światłowód kończy się w jednostce ONU (Optical Network Unit). Do użytkownika końcowego (abonenta) prowadzą kabel współosiowy i skrętka. Optyczna jednostka sieciowa ONU może obsługiwać od kilku do 60 domów. W taki sposób SDB przybliża światłowód do klienta.

W wielu zastosowaniach HFC, SDB i PON mogą być uważane za kolejne szczeble technologicznej drabiny, którą światłowód przesuwa się coraz bliżej siedziby klienta.

Dostęp bezprzewodowy

Systemy komórkowe

Dostęp do Internetu

Przykłady bezprzewodowych dostępów do Internetu

Dostęp internetowy mógł być realizowany przez systemy komórkowe i modemy w pasmie głosowym. Ponieważ jednak kanały telefonii komórkowej są wąskopasmowe, szybkości dostępu były niewielkie: 9,6 kb/s dla zaawansowanych usług AMPS (Advanced Mobile Phone Service) i systemów TDMA (Time Division Multiple Access) oraz 14,4 kb/s dla systemu CDMA (Code Division Multiple Access). System komórkowych pakietów danych cyfrowych - CDPD (Cellular Digital Packet Data) - zwiększył przepływność AMPS do 19,2 kb/s. CDPD osiągał nawet wyższe przepływności dzięki umieszczaniu pakietów IP bezpośrednio w kanałach cyfrowych, które nie przesyłają ruchu głosowego - dokładniej: te, które nie są chwilowo zajęte. Ale i tak uzyskiwane przepływności nie satysfakcjonowały użytkowników. System CDPD ostatecznie przestał być stosowany.

Uwaga operatorów i producentów, zwłaszcza amerykańskich, skupiła się następnie na cyfrowym systemie komórkowym PCS (Personal Communications Services), nie bez podobieństwa do GSM. PCS operuje w 5 pasmach w zakresie 1930-1990 MHz dla stacji bazowych i 1850-1910 MHz dla stacji ruchomych. Badanie przydatności PCS w dostępie do Internetu (oraz innych usług przesyłania danych) dają pomyślne rezultaty. Dokumenty normalizujące PCS są tworzone wspólnie przez grupy robocze ANSI T1 i TIA (Telecommunications Industry Association), ITU-T oraz inne organizacje, koncerny i konsorcja.

W 1999 r. pojawił się wielowarstwowy protokół WAP (Wireless Application Protocol), który umożliwił abonentom telefonii komórkowej GSM dostęp do Internetu. Konwergencja Internetu z telefonią komórkową jest często poruszanym tematem, szczególnie w Europie. Wydaje się, że w USA bardziej oczekuje się zakończenia normalizacji UMTS niż zwiększania popularności WAP. Według statystyk EITO (European Information Technology Observatory) liczba abonentów telefonii GSM ma wzrosnąć do 900 mln w 2005 r. Długoterminowe prognozy zwykle nie sprawdzają się w sieciach.

W tym roku rozpocznie się era telefonii komórkowej trzeciej generacji - UMTS (Universal Mobile Telecommunication System). Światowe zainteresowanie tym system jest wielkie. W Polsce koncesje wykupili trzej operatorzy telefonii komórkowej GSM.


TOP 200