Dokąd zmierza polska nauka

Mapa co dwa lata

Najważniejsze inwestycje ICT na mapie MNiSW

CLARIN - wspólne zasoby językowe i infrastruktura technologiczna (Politechnika Wrocławska);

ELIXIR - system informacyjny o złożonych systemach biologicznych (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN);

C4@A4 - złożoność, korelacje, koherencja, kognitywność wzdłuż A4 (Uniwersytet Jagielloński);

PRACE - konsorcjum dla zaawansowanej informatyki w Europie (Poznańskie Centrum Superkomputerowe).

Spośród projektów znajdujących się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej, 15 stanowi propozycje krajowych ośrodków badawczych, 5 projektów związanych z międzynarodowymi projektami z europejskiej mapy drogowej, ale zawiera istotny polski komponent, a 13 projektów jest częścią międzynarodowych projektów z europejskiej mapy drogowej. Ministerstwo zastrzega wprawdzie, że umieszczenie projektu na mapie drogowej nie oznacza, że MNiSW będzie go finansował lub utrzymywał ośrodek. Będzie to jednak miało pozytywny wpływ na przyszłe decyzje w tym względzie, podejmowane zarówno przez MNiSW, jak i inne agencje finansowania badań, a także na prestiż i pozycję jednostek naukowych będących współudziałowcami ośrodka badawczego.

W 2011 roku ogłoszony zostanie kolejny konkurs na projekty do Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej. Jednocześnie Ministerstwo ma przeprowadzić analizę zgodności projektów z mapy drogowej z priorytetami polityki naukowej państwa. W dalszej przyszłości Mapa Drogowa będzie uaktualniana w dwuletnich odstępach.

Polak jednak potrafi

Choć polska nauka jest wciąż mocno niedofinansowana, a w dziedzinie wynalazczości daleko nam do światowej czołówki, to w ostatnich latach liczba zgłoszonych w Polsce patentów rośnie. Nie każdy wie, że w Polsce wynaleziono w ostatnim czasie pierwszą śrubę mikrometryczną, pierwszy tunel aerodynamiczny czy pierwszą prądnicę lotniczą. Z polskimi wynalazkami można się było zapoznać w warszawskim Muzeum Techniki podczas XVIII Giełdy Polskich Wynalazków nagrodzonych na światowych wystawach. Znalazły się tam m.in. system wykrywania sygnałów alarmowych pojazdów uprzywilejowanych w ruchu ulicznym, system telenawigacji dla osoby niewidomej oraz - stworzony na Politechnice Łódzkiej - człowiek-komputer sterowany mrugnięciami oka przez osoby niepełnosprawne i sparaliżowane. Z kolei Politechnika Poznańska zaprezentowała sposób lokalizacji zmian nowotworowych i miażdżycowych metodą elektronowego rezonansu paramagnetycznego (EPRI). Wojskowa Akademia Techniczna może się zaś poszczycić zbudowaniem Szyfratora Narodowego, który szyfruje wiadomości w sposób niemożliwy do złamania. Na Akademii powstały też: optoelektroniczny sensor zagrożeń biologicznych i inżynieryjny robot wsparcia.


TOP 200