Dla kogo nowe okna

W jednym worku

Z punktu widzenia korporacji, Windows 98 mają jednak jedną, ważną zaletę - szczególnie dla tych administratorów, którzy konfigurują każdą nową stację roboczą, instalując na niej własnoręcznie niezbędne oprogramowanie. Nowy system integruje w jednej, znacznie usprawnionej w stosunku do Windows 95, procedurze instalacyjnej wszystkie niezbędne elementy systemowe, a w szczególności: system, obsługę standardu USB, sieci wirtualnych, technologii ISDN itp. (czyli wszystkich tych dodatków, które były dostępne oddzielnie dla użytkowników Windows 95), zestaw sterowników DirectX w wersji 5.0 i przeglądarkę internetową Internet Explorer 4.0. Windows 98 mogą także automatycznie wykryć znacznie większą liczbę urządzeń rozszerzających funkcjonalność komputera niż jego poprzednik.

Inne atrakcyjne funkcje, niedostępnych dla użytkowników Windows 95 i Windows NT Workstation 4.0, to obsługa technologii sieciowej ATM, standardu ACPI (Advanced Configuration and Power Interface), a także usprawniony interfejs graficzny, umożliwiający bezpośrednie usuwanie i dodawanie programu do menu Start przy użyciu prawego przycisku myszy. Wiele zmian wprowadzono także w aplikacjach dołączonych do systemu. Zamiast standardowego narzędzia do archiwizowania informacji, Microsoft zdecydował się licencjonować bardziej profesjonalne rozwiązanie firmy Seagate Software. Dołączył też narzędzie, umożliwiające konwertowanie istniejących partycji FAT-16 na FAT-32, bez utraty zapisanych na nich informacji. Nowszy standard FAT-32 obsługiwał już Windows 95 OSR2, ale nie oferował takiego konwertera partycji - mógł tylko formatować w ten sposób nowe dyski.

Bezpośrednio w systemie zintegrowano również narzędzie Microsoft System Information, znane użytkownikom pakietu Microsoft Office. Za jego pośrednictwem można sprawdzić konfigurację systemu (ze wszystkimi szczegółami), aktualnie uruchomione moduły (zarówno 16-, jak i 32-bitowe) i procesy systemowe, przygotować formularz zgłoszenia problemów dla pracowników technicznych, zarchiwizować systemową bazę Registry, sprawdzić konflikty sterowników i zapamiętać konfigurację najważniejszych parametrów systemowych. Ponadto aplikacja ta oferuje możliwość uruchomienia modułu Dr Watson, znanego użytkownikom Windows NT. Może on generować raporty dotyczące stanu komputera w chwili niespodziewanego przerwania pracy aplikacji bądź też całego systemu, co pozwala później wyciągnąć wnioski dotyczące przyczyn nieprawidłowego działania.

Nowością systemu Windows 98 jest możliwość jego aktualizowania za pośrednictwem Internetu przy wykorzystaniu opcji Windows Update. Niestety, połączenia z serwerem Microsoftu, realizowane z Polski, pozwalają jedynie marzyć o korzystaniu z tej funkcji. Microsoft Polska nie planuje na razie uruchomienia alternatywnego serwera w Polsce, który oferowałby możliwość aktualizowania systemu przez Internet. Microsoft nie udostępnił również narzędzi, które umożliwiłyby jednorazowe ściąganie aktualizacji z jego serwera, a następnie udostępnianie ich na lokalnym intranetowym serwerze przedsiębiorstwa. Możliwość taka ułatwiłaby administratorowi instalację poprawek w zarządzanej przez niego sieci lokalnej.

Inną usługą zawartą w Windows 98 i nieprzydatną w Polsce jest Web TV for Windows. Funkcja ta, przeznaczona przede wszystkim dla użytkowników indywidualnych, umożliwia im ściąganie programu stacji telewizyjnych z serwerów informacyjnych oraz, jeśli mają oni kartę telewizyjną, automatyczne wyświetlanie danego filmu bądź programu telewizyjnego na monitorze lub nagrywanie, jeśli komputer połączony jest z magnetowidem. Microsoft Polska nie określił planów dotyczących wykorzystania tych nowości w polskiej wersji Windows 98, zapowiadanej na jesień br.

Wskazówki Microsoftu

W dokumencie opublikowanym na internetowej stronie Microsoftu firma zaleca klientom korporacyjnym migrację na Windows NT Workstation 4.0 z Windows 95. Dlaczego? Bo Windows NT Workstation 4.0 zapewnia większą stabilność i bezpieczeństwo niż stosowane dotychczas Windows 95. Jako optymalną stację roboczą dla systemu Windows NT, umożliwiającą późniejszą migrację do NT Workstation 5.0, Microsoft proponuje komputer wyposażony w procesor Pentium II i 64 MB RAM, łącze USB i AGP, obsługujący standard ACPI. Jeśli stosowane w firmie komputery nie spełniają tych wymagań, to można na nich ostatecznie zainstalować Windows 98. Niemniej należy liczyć się z tym, że aktualizacja z Windows 95 i 98 do Windows NT Workstation 5.0 będzie bardziej złożona (choć możliwa) od aktualizacji dokonywanej z NT Workstation 4.0.

Propozycja instalowania na komputerach wyposażonych w porty USB, AGP i standard ACPI Windows NT Workstation 4.0 może wydawać się dziwna. System nie obsługuje bowiem tych standardów. Nie obsługuje także technologii plug-and-play, w których budowana jest coraz większa liczba urządzeń peryferyjnych. Microsoft zaleca więc klientom zakup komputerów znacznie przewyższających możliwości systemu operacyjnego, który ma być na nich zainstalowany i to wszystko tylko po to, by kiedyś wyposażyć je w NT 5.0, mogący obsłużyć tak bogate możliwości sprzętowe. Czy nie lepiej jest więc powstrzymać się z zakupami zarówno nowego sprzętu, jak i systemów operacyjnych do czasu, gdy dostępna będzie stabilna wersja NT Workstation 5.0 (co nastąpi prawdopodobnie dopiero po udostępnieniu pierwszego zestawu poprawek, w II połowie przyszłego roku)? Pewnie tak, zważywszy na to, że nie trzeba będzie płacić po drodze do NT 5.0 za dodatkową licencję Windows NT Workstation 4.0 i sprzęt, którego możliwości pozostaną przez długi czas nie wykorzystane.


TOP 200