Deser pod lupą

Innym ciekawym problemem było zachowanie wydajności systemu analitycznego, mimo że wiele raportów analitycznych wymaga dokonywania porównań na każdy dzień. Przyjmując dostatecznie długą, np. półroczną perspektywę analiz porównawczych wstecz, można by więc łatwo "powalić" serwer hurtowni. Każdy z trzech modeli został podzielony na dwie części: krótko- i długoterminową. W pierwszym przypadku w raportach są udostępniane dane dzienne za ostatnie miesiące, w drugim zaś - jedynie salda, średnie lub sumy na koniec każdego miesiąca umożliwiające realizację analiz długoterminowych. Realizacja takiego modelu wymagała umieszczenia w hurtowni tabel agregacyjnych. Na podstawie podanych przez analityka parametrów raportu narzędzia Microstrategy samodzielnie decydują, czy posłużyć się tabelą szczegółową czy też zagregowaną.

Według badań przeprowadzonych przez Gartner Group ok. 60% projektów mających na celu budowę systemów analitycznych kończy się niepowodzeniem. Mając to na uwadze, Bakoma wspólnie z dostawcami podjęła decyzję o podzieleniu wdrożenia na etapy. W pierwszym użytkownikom udostępniono tylko podstawowe analizy w trzech wcześniej wspomnianych obszarach. Modele danych przygotowano w taki sposób, by nadawały się do łatwej rozbudowy w przyszłości. System jest także gotowy na dołączenie nowych modeli obejmujących zagadnienia z innych dziedzin.

Narzędzia Microstrategy nie posługują się kostkami OLAP - niejako naturalnie ograniczającymi zakres danych i relacje między nimi - lecz za pomocą języka SQL operują wprost na bazie relacyjnej. Z tego względu duża część pracy wykonanej podczas projektu w Bakomie polegała na ustaleniu właściwych ścieżek drążenia danych i ustanowieniu ograniczeń dla ich zakresu dla każdego typu raportu oraz każdego poziomu szczegółowości danych w jego obrębie. "Mogłoby bowiem dojść do sytuacji, w której użytkownik systemu otrzymywałby raporty z danymi zafałszowanymi lub zgoła nie mającymi sensu" - mówi Piotr Kustra.

Apetyt na więcej

Od uruchomienia systemu analitycznego w Bakoma SA minęło już ponad pół roku. Na co dzień korzysta z niego 12 osób w centrali i ok. 50 pracowników oddziałów terenowych (otrzymują pocztą elektroniczną gotowe raporty dzienne). Firma nie zamierza poprzestać na wdrożonej dotychczas funkcjonalności. Myśli się także o objęciu analizami innych obszarów działalności, np. analizy kosztów i stopnia wykorzystania środków transportu.

System wdrożono w dużej mierze przy pomocy firm zewnętrznych, Bakoma nie zapomniała jednak o tym, by wiedza na temat struktury i konfiguracji systemu została wewnątrz firmy. "Większość czynności administracyjnych oraz sporo działań konfiguracyjnych jesteśmy w stanie wykonywać sami. Szczęśliwie potrzeb serwisowych, jak na razie, nie było zbyt dużo. Firmy zewnętrzne wzywamy więc w zasadzie tylko wtedy, gdy chcemy dokonać poważniejszej modyfikacji" - podsumowuje Jacek Wiśniewski.

OLAP bez kostek

Microstrategy jest w sumie jedynym narzędziem, które "od zawsze" trzyma się filozofii ROLAP - Relational OLAP. Zgodnie z jej założeniami "kostki" OLAP w ogóle nie są tworzone, lecz wszystkie raporty są wykonywane na zdenormalizowanej bazie relacyjnej. Rezultatem takiego podejścia jest możliwość łatwego wykonywania raportów o dużym stopniu szczegółowości. Po początkowym zachwycie nad możliwościami kostek OLAP, również inni producenci, np. popularnych w Polsce narzędzi Business Objects czy Cognos, wydają się dostrzegać zalety analiz z możliwością łatwego dotarcia do szczegółowych danych. Wyrazem tego jest coraz większa popularność rozwiązań typu OLAP - Hybrid OLAP, które do tworzenia raportów, zwłaszcza ad hoc, wykorzystują zarówno kostki, jak i bazy relacyjne.

Z drugiej strony, w najnowszej wersji narzędzi Microstrategy pojawiło się pojęcie wirtualnej kostki OLAP będącej wycinkiem danych przechowywanych w pamięci RAM serwera analitycznego. Wirtualna kostka jest w rzeczywistości wynikiem jednego raportu, którego nie da się zapisać lokalnie - bez względu na to, czy posłużyć się "grubym" klientem czy też przeglądarką. Możliwe jest jedynie wyeksportowanie jej zawartości, np. do formatu Microsoft Excel.

Wydajność operacji wykonywanych przez inne narzędzia na kostkach OLAP Microstrategy kompensuje w jeszcze inny sposób. Większość raportów udostępnianych przez Intelligence Server jest wynikiem nie jednego, skomplikowanego zapytania, lecz złożeniem wielu zapytań zadawanych oddzielnie, co w praktyce zasadniczo skraca czas uzyskania rezultatów.


TOP 200