Darmowy (prawie) klaster wirtualizacyjny

Plusy przeważają...

Mimo pewnych braków funkcjonalnych klaster utworzony w oparciu o Hyper-V Server 2008 R2 jest jak najbardziej godny polecenia, z uwagi na stosunkowo prostą instalację i konfigurację, a także co przede wszystkim przemawia na jego korzyść, brak kosztów samego oprogramowania systemowego. Każdy użytkownik pracujący na co dzień z systemami serwerowymi Microsoft, przy pomocy dokumentacji dostępnej w internecie powinien być w stanie samodzielnie zainstalować i zarządzać klastrem opartym na Hyper-V Server 2008 R2.

Microsoft przygotowuje się do wydania kolejnej wersji serwera Windows, a co za tym idzie nowej wersji Hyper-V, gdzie wprowadzonych zostanie szereg zmian w stosunku do bieżącej. W nowej wersji teaming kart sieciowych będzie obsługiwany już na poziomie systemu i będzie można go skonfigurować bez dodatkowego oprogramowania. Wirtualne przełączniki, do których podłączane są maszyny gości będą bardziej rozbudowane i wyposażone w nowe funkcje m.in.: QOS, ACL dla portów, tryb Trunk dla VLAN-ów oraz mirroring portów. Znaczącą zmianą będzie to, że do utworzenia klastra nie będzie trzeba wykorzystywać macierzy SAN, a klastry dla małego biznesu będzie można oprzeć na udziałach sieciowych przy użyciu protokołu SMB 2.2.

Wspomniane zmiany to tylko niewielka część modyfikacji w nowym serwerze Hyper-V, jeśli ktoś chciałby skorzystać z nowych funkcji, będzie musiał poczekać. Jednak wszyscy, którzy chcieliby już teraz skonsolidować swoje serwery i zapewnić im niezawodność jedynie za cenę wykorzystanego sprzętu, bez przeszkód mogą wdrażać klaster oparty na obecnie dostępnej wersji Hyper-V Server.


TOP 200