Dalszy wzrost sprzedaży serwerów

Jak podaje IDC, sprzedaż serwerów na całym świecie wzrosła w pierwszym kwartale 2004 roku o 7,3% (porównanie rok do roku). Obroty na tym rynku zamknęły się w tym kwartale kwotą 11,5 mld USD. Jest to już czwarty z kolei kwartał, w którym obroty na rynku serwerów rosną.

Rośnie też liczba serwerów dostarczonych na rynek (wzrost o 22,4%). Obroty na rynku serwerów linuksowych wzrosły o 56.9%, a biorąc pod uwagę liczbę takich serwerów dostarczonych na rynek, wzrost wyniósł 46,4%. Jest to już siódmy w kolei kwartał, w którym obroty na rynku serwerów linuksowych rosną i za każdym razem jest to wzrost dwucyfrowy. Te same liczby w odniesieniu do serwerów Windows przedstawiają się następująco – wzrost obrotów o 16,4%, wzrost liczby dostarczonych serwerów o 26,5%.

Sprzedaż serwerów uniksowych spadła o 3%. Co ciekawe, obroty na tym rynku wzrosły w Japonii i w regionie Azji-Pacyfiku, co należy zawdzięczać temu, że użytkownicy działający na tym obszarze rozbudowują systemy telekomunikacyjne i obliczeniowe, opierając je na komputerach uniksowych.

Zobacz również:

  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach
  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku
  • Najszybszy Helios w Cyfronecie

Wzrasta też (jest to jeszcze niewielki, ale dynamicznie rozwijający się rynek) sprzedaż 64 bitowych serwerów opartych na procesorach x86. Sprzedaż 64 bitowych serwerów opartych na takich procesorach wzrosła o 35,1%. Szczególnie duży wzrost odnotowano tu w obszarze serwerów wyposażonych w procesory Opteron firmy AMD.

Rosła sprzedaż serwerów typu mainframe firmy IBM, dzięki czemu firma ta umocniła swoją i tak już silną pozycję na rynku serwerów. Udział IBM na światowym rynku serwerów wynosi obecnie 29.7% (pierwsze miejsce). Kolejne miejsce zajmuje Hewlett-Packard z 26.9%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200