Czytniki kodów paskowych

Wzmocniony sygnał napięciowy z głowicy czujnika jest przesyłany do dekodera, gdzie następuje ostateczne uformowanie zakodowanej informacji na postać "zrozumiałą" przez komputer. Często dekodery są oferowane w formie karty dla PC lub dołączanego zewnętrznie do komputera urządzenia, spotyka się też rozwiązania zintegrowane - czujnik i dekoder w jednej obudowie. Oferowane przez DataScan dekodery serii DataLogic DP 8000 czy DP 9000 pozwalają na wstępne zaprogramowanie swojej pracy tak, że spośród 20 możliwych standardów kodowania można wybrać pięć takich, które dekoder będzie automatycznie rozróżniał. Jednocześnie, zależnie od współpracującego z DP terminalem czy komputerem PC można je wyposażyć w pasujący rodzaj interfejsu (kabel, przyłącze).

Warto dodać, że w ofercie firmy DataScan znaleźć można podręczne terminale. Dzięki tym lekkim (waga 450 g) urządzeniom, połączonym z czytnikiem piórowym lub skanerem CCD kodów paskowych można np. dokonywać inwentaryzacji w terenie (tylko przesuwając czytnik po danych, zakodowanych paskowo na każdym przedmiocie), a następnie przenieść tak uzyskane dane spisowe za pomocą łącza RS232 do komputera typu PC.

Zarówno firma DataScan jak i SKK oferują wiele drukarek (termicznych, termotransferowych) przydatnych do druku naklejek z kodem paskowym.

Czytniki, skanery kodów paskowych

Oferowane na rynku urządzenia dla odczytu kodów paskowych można podzielić, zależnie od konstrukcji i zasady działania, na kilka podstawowych grup:

Czytniki piórowe, w których ręczne przesuwanie pióra nad skanowanym kodem paskowym powoduje odczyt danych. Oferowana jest duża rozmaitość piór, zależnie od wymaganej szybkości przesuwu czy rozdzielczości. Są to najtańsze urządzenia odczytujące kody paskowe.

Czytniki szczelinowe - urządzenia przystosowane do odczytu danych zawartych na kartach identyfikacyjnych czy też kartach czasu pracy. Zawierają one czytnik, umieszczony w stałej odległości od płaszczyzny odczytu (fixed-beam reader).

Skanery ręczne CCD - odczytujące dane po przyłożeniu do kodu paskowego. Urządzeni etakie wyposażone jest w światłoczułe elementy CCD (Charged Coupled Devices), podobne do tych, które znalazły zastosowanie w kamerach wideo. Istnieje możliwość zmiany ogniskowej układu optycznego tak, że można zmienić odległość elementów światłoczułych od płaszczyzny odczytu. Praca skanera CCD wymaga, by kod paskowy był oświetlony albo zewnętrznym, silnym światłem lub przy użyciu wbudowanej matrycy świecących diod typu LED. Współpracują z zewnętrznymi lub wbudowanymi dekoderami.

Skanery ręczne lub stacjonarne laserowe (czytniki pistoletowe), w których światło laserowe jest używane do odczytywania kodów znajdujących się w znacznej odległości od skanera. Ponieważ wiązka światła laserowego nie zmienia swych rozmiarów wraz z odległością, możliwy jest odczyt danych zarówno z bliska jak i z dalszej odległości. Taki zasięg pracy skanera (tzw. depth of field) jest dodatkowym parametrem, charakteryzującym jego pracę.

W konstrukcjach skanerów laserowych stosowane są układy wirujących luster, przez co odbita od nich wiązka lasera przesuwa się (skanuje) po kodzie paskowym. Skanery, odczytujące dane z dużych odległości korzystają z laserów gazowych HeNe. Czytniki pistoletowe lub stacjonarne, przeznaczone do pracy na bliższe odległości, wyposaża się w lasery półprzewodnikowe (VLD - Visible Laser Diode).


TOP 200