Czy już czas na modernizację sieci?

Niezawodny dostęp do internetu

Jeżeli dostęp do internetu ma krytyczne znaczenie dla funkcjonowania biznesu, to inwestycja w dodatkowe, zapasowe łącza ma duże uzasadnienie. Warto wtedy zwrócić uwagę, czy już wykorzystywany lub nowy, kupowany router - mają funkcje umożliwiające podłączenie dodatkowych łączy WAN, pozwalających na utrzymanie połączeń z internetem w razie awarii łącza podstawowego.

Zdublowanie połączenia WAN przez korzystanie z usług alternatywnego dostawcy - oczywiście kosztuje. Dlatego też z reguły nie chodzi tu o zapewnienie pełnej przepustowości. Na przykład, jeśli firma korzysta z łącza o wydajności 1 Gb/s, to zapasowe łącze 300 Mb/s z reguły powinno spełnić swoje zadanie.

Szybki, bezpieczny i niezawodny dostęp do aplikacji

Infrastruktura sieciowa ma tutaj kluczowe znaczenie, choć w praktyce przynajmniej niektóre z tych wymagań mogą być spełniane przez inne elementy infrastruktury, niekoniecznie bezpośrednio związane z urządzeniami sieciowymi.

Bezpieczeństwo może być zapewniane przez zapory sieciowe i moduły SSL zainstalowane w serwerach. Natomiast wysoki poziom dostępności aplikacji można zagwarantować tworząc klaster i ulepszając ich kod, co z reguły pozwala też na zwiększenie wydajności. Można tu zadać pytanie, jaka jest zatem rola infrastruktury sieciowej, i czy jej dobre zaprojektowanie oraz inwestycja w modernizację są potrzebne?

W tym miejscu należy zauważyć, że nie wszystkie aplikacje zostały opracowane z uwzględnieniem wymagań w zakresie bezpieczeństwa, niezawodności i wydajności. Zwiększenie niezawodności ich działania można jednak uzyskać tworząc farmę serwerów fizycznych lub wirtualnych dostępnych pod wirtualnym adresem IP, obsługiwanym przez oprogramowanie lub urządzenie appliance do równoważenia obciążeń. W takim systemie awaria pojedynczego serwera pozostaje niezauważona dla urządzeń klienckich, bo system do równoważenia obciążeń przestaje kierować zapytania do uszkodzonego fizycznego lub wirtualnego serwera. Dopóki w farmie działa przynajmniej jeden serwer, usługi są dostępne, choć oczywiście wydajność systemu będzie odpowiednio mniejsza.

Oprogramowanie do zarządzania obciążeniami wykorzystuje różne, mniej lub bardziej zaawansowane algorytmy do dystrybucji ruchu sieciowego. W szczególności, jeśli równoważenie obciążeń jest realizowane w warstwie aplikacji, to może się pojawić problem z obsługą ruchu szyfrowanego, np. przy wykorzystaniu SSL. W takim przypadku odpowiednie przekierowywanie zapytań staje się niemożliwe. Chyba że system do równoważenia obciążeń pozwala na ich odszyfrowanie lub na wejściu zainstalowany jest moduł do deszyfrowania SSL (reverse proxy).

Optymalizacja WAN

Niektóre systemy do równoważenia obciążeń są wyposażone w funkcje umożliwiające optymalizację różnych protokołów wykorzystywanych przez aplikacje, co z reguły pozwala na uzyskanie znaczących oszczędności pasma i zwiększenie przepustowości sieci. Pod tym względem najlepiej sprawdzają się jednak dedykowane urządzenia appliance do optymalizacji łączy WAN. Jest to jednak rozwiązanie dosyć kosztowne, które może jednak sprawdzić się w firmach intensywnie korzystających z sieci rozległej.

Wzrost wydajności wynika z kilku czynników. Po pierwsze akceleratory WAN ograniczają transmisję powtarzających się danych. Przechowują one przesyłane informacje i udostępniają dane z urządzenia znajdującego się najbliżej odbiorcy. Dodatkowo optymalizują działanie strumieni TCP oraz uruchamiania stosu TCP/IP. Akceleracja dostępu do aplikacji wynika też z zastosowania zaawansowanych algorytmów analizujących charakterystyki ich funkcjonowania i odpowiednio dopasowujących przesyłanie danych do przewidywanego rodzaju najczęściej pojawiających się zapytań.

W tym ostatnim przypadku jest to optymalizacja konkretnych aplikacji, z reguły oprogramowania standardowego. Jeśli firma wykorzystuje własne oprogramowanie, to w niektórych sytuacjach akceleratory mogą spowolnić jego działanie. Natomiast jeżeli chodzi o ruch szyfrowany, to w akceleratorach pojawiają się takie same problemy, jak przy systemach do równoważenia obciążeń.


TOP 200