Czekając na tłuste lata

Rynek administracji publicznej stanowi również obiekt zainteresowań ze strony dużych firm integratorskich działających na wielu obszarach teleinformatyki. W ComputerLandzie wydzielono specjalny pion do spraw sektora publicznego. Do tej grupy odbiorców kierują swoje oferty również ComArch czy Oracle.

Menedżerowie tych firm zdają sobie sprawę z trudności finansowych, z jakimi boryka się administracja państwowa. Dlatego ich aktywność nie ogranicza się tylko do oferowania urzędnikom produktów. Próbują także znaleźć sposób na ożywienie wspólnymi siłami tego tak obiecującego, aczkolwiek wciąż pozostającego w uśpieniu sektora.

ComputerLand liczy, że do częściowego sfinansowania zintegrowanego systemu wspomagania zarządzania kryzysowego i dowodzenia akcjami ratowniczymi w województwie kujawsko-pomorskim uda się namówić Komisję Europejską. Firma prowadzi negocjacje z władzami pięciu największych miast regionu w sprawie wspólnego przygotowania i przedstawienia projektu w ramach 6. Programu Ramowego. Oprócz programów do obsługi pracy urzędu gminy i starostwa powiatowego firma oferuje systemy wspomagania dowodzenia dla policji: CoLombo i straży pożarnej: Feniks.

Polski oddział Oracle powołał do życia Centrum Doradztwa Informatycznego. Jego zadaniem ma być m.in. upowszechnianie wiedzy na temat informatyzacji administracji publicznej. Oracle Polska chce skorzystać głównie z doświadczeń swych oddziałów w krajach Unii Europejskiej, które mają już na swoim koncie realizację wielu projektów w sektorze publicznym. Eksperci Centrum mają służyć pomocą w wyborze i weryfikacji systemów oraz doradzać przy wypełnianiu wniosków o unijne fundusze. Na udział w działalności Centrum zdecydowały się także: Hewlett-Packard, Sun Microsystems, Cisco Systems, Solidex, Softman, Unizeto i ZETO Koszalin.

Niektórzy liczą na skuteczność działań marketingowych, które mają przygotować dobry grunt pod przyszłe decyzje przedstawicieli administracji publicznej. ComArch, biorący udział w tworzeniu regionalnej platformy elektronicznego rządu Wrota Małopolski, zorganizował w kilku miastach cykl konferencji pod hasłem Regionalne systemy e-government bramą do społeczeństwa informacyjnego.

Niektóre firmy, widząc potencjalnie duże korzyści z działalności w sektorze publicznym, decydują się na rozszerzenie swego obszaru zainteresowań i kompetencji. Znana do niedawna przede wszystkim z działalności w sektorze ubezpieczeniowo-finansowym firma Atena zaproponowała władzom samorządowym oprogramowanie do zarządzania elektronicznym obiegiem dokumentów w urzędzie.

Czy obrane przez poszczególne firmy strategie działania przyniosą korzyści, pokaże czas. Na pewno wiele będzie zależało od sposobu potraktowania w przyszłości problemu informatyzacji administracji publicznej przez władze państwowe i samorządowe. Z drugiej strony, jak uczy biblijna przypowieść o pannach głupich i mądrych, wygrywają ci, którzy cały czas czuwają i są przygotowani na nadejście oblubieńca.


TOP 200