Czego jeszcze nie próbował robić Microsoft?

Już wydawało się, że prezesów Microsoftu tym razem zawiodła intuicja. Przed ponad rokiem wydali miliard dolarów na przejęcie Great Plains Software i od tego czasu, ku niezadowoleniu analityków wieszczących rychłe wejście Microsoftu na rynek ERP, zapadła cisza na temat celów i przebiegu fuzji.

Już wydawało się, że prezesów Microsoftu tym razem zawiodła intuicja. Przed ponad rokiem wydali miliard dolarów na przejęcie Great Plains Software i od tego czasu, ku niezadowoleniu analityków wieszczących rychłe wejście Microsoftu na rynek ERP, zapadła cisza na temat celów i przebiegu fuzji.

Niespodziewanie w ubiegłym tygodniu rynek obiegła informacja, że Microsoft przygotowuje się do premiery własnego pakietu CRM! System, przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw, ma być zbudowany przy użyciu narzędzi Visual Studio .Net, z wykorzystaniem technologii Great Plains. Sprzedaż rozpocznie się w czwartym kwartale 2002 r.

Wielka konkurencja dla małych

Wcześniej, w połowie roku, pojawi się nowa wersja systemu Great Plains Dynamics. W czwartym kwartale br. Microsoft zamierza wprowadzić - pod nazwą Business Desk - oprogramowanie do tworzenia portali, które ma umożliwiać m.in. dostęp do wszystkich aplikacji Great Plains za pośrednictwem przeglądarki.

Według przedstawicieli firmy, Microsoft CRM będzie tańszy i łatwiejszy w zarządzaniu od oferowanych na rynku rozwiązań. Firma będzie więc konkurować ze swoimi dotychczasowymi partnerami, w szczególności z Onyx Software i Pivotal. Nie wiadomo jednak jak nowo ogłoszone plany wpłyną na porozumienie Siebel Systems, dotyczące oferowania przez Great Plains okrojonej wersji sytemu CRM Siebel, przeznaczonej dla ograniczonej liczby użytkowników (czytaj "Mali na dobry początek").

Częściowa integracja

"W USA proces łączenia obu firm nie został zakończony. Pomimo integracji na poziomie strategii działania i rozwoju produktów, nadal funkcjonują dwa odrębne kanały sprzedaży" - mówi Ryszard Sadowski, prezes Great Plains Software Polska. "Pełna integracja z pewnością nie nastąpi w tym roku finansowym" - twierdzi Ryszard Sadowski.

W pierwszym etapie łączenia firm nacisk położono na szybkie stworzenie nowych wersji oprogramowania wykorzystującego elementy platformy .Net. W obrębie działów, zajmujących się rozwojem oprogramowania, integracja nastąpiła najszybciej, tam też poczyniono największe inwestycje. Oprogramowanie Great Plains będzie stanowić odrębną grupę produktów. Nie będzie ono dołączone - tak jak FrontPage do Office - do innych produktów firmy z Redmond.

"Podobnie jak w kilku innych krajach, w Polsce Great Plains Software działa jako spółka joint venture. Prowadzone są rozmowy dotyczące przejęcia Great Plains Software Polska. Na razie współpracujemy, lecz pozostajemy odrębnymi firmami" - mówi Michał Gołębiewski z Microsoftu. Przedstawicielstwo mieszące się w Gdyni ma wyłączność na oferowanie produktów Great Plains na polskim rynku. Jej udziałowcami są Microsoft (wcześniej Great Plains), fundusz inwestycyjny Innova Capital i osoby prywatne. Firma współpracuje z 24 partnerami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200