Czas na zmiany!

Oczywiście decyzja o zmianie pracy nie może być podyktowana impulsem. Chwilowe poczucie marginalizacji, czy pominięcie przy pierwszym awansie nie może decydować o całej naszej karierze. Zawsze też przed podjęciem decyzji warto zaryzykować rozmowę z szefem. Może pierwszy komunikat o tym, że czujemy się niekomfortowo w pracy, będzie impulsem do jakiś zmian wewnątrz działu i firmy. Wielu menedżerów zarządza działem, opierając się na intuicji. Nie do końca zdają sobie sprawę ze skutków swoich działań. Zwrócenie im uwagi może więc odnieść pewien skutek.

Jeśli nie, trzeba pomyśleć o zmianie. Z dotychczasowym pracodawcą warto pożegnać się z klasą. Świat IT jest mały, a wieści o tym, że rozstaliśmy się z poprzednim szefem w konflikcie, szybko się rozchodzą. I mogą zaszkodzić nam w miejscu, w którym wszystko chcemy zacząć od nowa.

Dla COMPUTERWORLD komentuje Bartłomiej Perkowski, konsultant ds. rekrutacji z firmy Elan IT

Po tym, jak decyzja o odejściu z aktualnego miejsca pracy została już podjęta, pozostaje pytanie, w jaki sposób rozstać się z pracodawcą. Na pewno warto zadbać o to, aby takie pożegnanie odbyło się w dobrej atmosferze bez "palenia za sobą mostów". Umiejętne pokierowanie sprawami związanymi z odejściem może przynieść nam wiele korzyści w przyszłości.

Po pierwsze, należy upewnić się, że znamy okres wypowiedzenia i wiemy, kiedy należy złożyć podanie oraz jesteśmy pewni, że przechodząc do nowego pracodawcy, nie łamiemy zobowiązań wynikających z umowy o zakazie konkurencji. Po drugie, warto nie tylko przekazać wypowiedzenie w ręce pracodawcy, ale także zdobyć się na szczerą rozmowę, wyjaśnić przyczyny decyzji o odejściu, pamiętając o tym, że została ona już ostatecznie podjęta. W przypadku dłuższego okresu wypowiedzenia dobre relacje z pracodawcą pozwalają na skrócenie tego czasu. Warto także podkreślić, że zadbamy o to, aby nowa osoba na naszym stanowisku została odpowiednio wdrożona oraz zamkniemy najważniejsze sprawy czy projekty.

Pozostawienie po sobie dobrego wrażenia na pewno przyda się w przyszłości - to przecież były pracodawca może zostać poproszony o wystawienie nam referencji, może okazać się, że będziemy z nim współpracowali lub po prostu będzie nam w stanie pomóc w przyszłych projektach.


TOP 200