Czas Damoklesa

Sprawdzenie

Trzecią fazą istotną dla całego projektu jest testowanie. Różne źródła podają bardzo zbliżone oszacowanie czasu, jaki pochłonie realizacja tej fazy - ok. 50% łącznego czasu przewidzianego na projekt. Testowanie powinno być wykonane na oddzielnej maszynie w warunkach symulujących zachodzące w przyszłości. Faza testowania może wiązać się z największymi kosztami, które trzeba jednak ponieść, szczególnie wobec konieczności zakupu lub wydzierżawienia maszyny dysponującej wystarczającą mocą obliczeniową do zapisania pełnej bazy danych (odpowiednio spreparowanej kopii) oraz do przetwarzania aplikacji. W celu skrócenia tej fazy stosuje się specjalne narzędzia. Jednym z nich jest oprogramowanie zapisujące w specjalnej kronice wszystkie transakcje z typowego dnia przetwarzania na maszynie produkcyjnej. Tak uzyskany zbiór jest modyfikowany pod kątem zmiany daty na testowaną i stanowi źródło strumienia danych testowych. Innym narzędziem jest program dokonujący modyfikacji danych historycznych w bazie testowej, aby symulowane środowisko działało na danych poprawnie skompletowanych. Testy muszą być wykonane tyle razy, ile jest "podejrzanych dat" (tzw. dat podwyższonego ryzyka). Ponadto zaleca się sprawdzenie, czy aplikacja prawidłowo oblicza liczbę dni między 28 lutego 1999 r. a 1 marca 2000 r. oraz czy prawidłowo segreguje daty.

Należy pamiętać, że wystąpienie jakichkolwiek nieprawidłowości podczas testowania pociąga za sobą konieczność powtórnego wykonania fazy drugiej i całej trzeciej. W czasie testowania dokonywanie wszelkich zmian w systemie musi zostać wstrzymane. W przeciwnym razie wszystkie fazy trzeba będzie powtórzyć.

Generalnie podejście do problemu Y2K to zagadnienie o wysokim stopniu utrudnienia organizacyjnego, ale nie technicznego, bowiem pojedyncze poprawki w rozwiązaniach informatycznych są wykonalne. Z tego też powodu, w obliczu potrzeby poprowadzenia rozległego, kompleksowego przedsięwzięcia o nieprzekraczalnym, a wobec skali zadań, nieodległym terminie, duże instytucje na świecie powierzają je firmom konsultingowym, które wypracowały już stosowną metodykę postępowania.

<hr size=1 noshade>Bogusław Fries jest doradcą ds. bezpieczeństwa informatycznego Krajowego Biura Wyborczego.

Janusz Zawiła-Niedźwiecki jest dyrektorem działu informatyki Giełdy Papierów Wartościowych.

Niektóre z najczęściej wykrywanych błędów w dużych systemach informatycznych

Traktowanie roku 2000 jako nieprzestępnego.

Nieprawidłowe określenie początku XXI wieku (zaczyna się on bowiem 1 stycznia 2001).

Traktowanie niektórych dat w sposób specjalny. Dotyczy to w szczególności takich dat, jak 01/01/99 (często wykorzystywane oznaczenie daty maksymalnej) oraz 01/01/00 (odpowiednio minimalnej). Błąd ten na ogół wynikał z konieczności wpisania jakiejkolwiek zawartości do pól typu data.

Błąd w sortowaniu. Liczby lat 00, 01 wystąpią przed 98 i 99.

Błąd w odejmowaniu. 99 - 97 = 2. Natomiast 00 - 98 = -2.


TOP 200