Coś wisi w powietrzu

Świat po RFID

Zarówno przeciwnicy zwalczający technologię RFID, jak i jej gorący zwolennicy popełniają kardynalny błąd, patrząc na nią przez pryzmat zastosowań związanych z dystrybucją towarów.

Mimo że to właśnie sektor handlowy i dystrybucyjny najszybciej zaangażował się w eksperymenty z tą technologią i stanowi poligon doświadczalny, zakres wykorzystania RFID i zmian, które może przynieść, jest znacznie szerszy.

Trudna do oszacowania jest skala zastosowań RFID w marketingu i rozrywce, gdzie przewrót związany z wprowadzenie tej technologii może być porównywalny z tym, co nastąpiło po upowszechnieniu się telefonii komórkowej. Po RFID oczekuje się poprawy poziomu bezpieczeństwa obywateli - zarówno dzięki stworzeniu nowoczesnych urządzeń alarmowych, jak i poprzez automatyzację procesów diagnostycznych, np. w samochodach, w medycynie dzięki możliwości przechowywania na karcie chipowej danych o niekorzystnych reakcjach pomiędzy lekami przypisywanymi pacjentom. Z czasem może dojść do tego, że niemal każdy realny przedmiot będzie miał wirtualny odpowiednik.

Wyścig do RFID

Technologia RFID budzi zainteresowanie niemal wszystkich dostawców IT - od producentów mikroprocesorów i czytników, przez dostawców systemów kodów kreskowych, po firmy tworzące i wdrażające ERP oraz największe firmy konsultingowe.

Bardzo szybko szansę spostrzegli dostawcy systemów ERP. Na połowę br. jest zapowiadana premiera kilku produktów dostosowanych do wymogów współpracy z RFID takich producentów, jak SAP i Oracle. Ten ostatni zapowiedział, iż obsługa kodów RFID będzie dostępna w kolejnym pakiecie do zarządzania powierzchnią magazynową, a specjalnie przygotowany komponent wbudowany w Oracle Application Server 10g, który ma umożliwić łatwą integrację z czytnikami i urządzeniami RFID takich firm, jak Alien Technology, Intermec Technologies i Zebra Technologies, będzie dostępny jeszcze w tym roku.

Pakiety oprogramowania do wymogów współpracy z RFID są dopasowywane przez największych dostawców systemów SCM, np. Manhattan Associates Inc. i Manugistics Group.

Nad specjalnym pakietem integracyjnym dla dotychczasowych użytkowników systemów Axapta i Navision pracuje dział Microsoft Business Solutions. Nowe wersje tych systemów zapowiadane na przyszły rok będą już współpracowały z urządzeniami RFID, podobnie jak dedykowane rozwiązanie Microsoft Retail Management System, które pojawi się w 2006 r.

Koncern z Redmond bardzo mocno zaangażował się w inicjatywy związane z identyfikacją radiową. Podczas tegorocznych targów National Retail Federation, które odbyły się w Nowym Jorku, wraz z 20 partnerami (wśród których znalazł się m.in. Accenture) zaanonsował program Smarter Retailing Initiative, mający na celu rozwój standardów, umożliwiających budowę uniwersalnych systemów pozwalających kupującym na zdalne uiszczenie płatności w sklepach.

W inicjatywę o podobnym charakterze jest także zaangażowany IBM, który wraz z Philips Electronics buduję zintegrowany system komputerów i terminali kasowych korzystających z łączności radiowej. W połowie br. kompleksową ofertę sprzętowo-programową przedstawi także Sun Microsystems.

O popularności technologii świadczy fakt, że pojawił się już pierwszy na świecie system obsługujący RFID oparty na czytnikach i interfejsach aplikacyjnych bazujących na systemie Linux. Stworzyła go australijska firma

Magellan Technologies Inc., producent systemów wykorzystujących RFID. System jest oparty na jądrze w wersji 2.2, a oprogramowanie czytników napisano przy wykorzystaniu Pythona. Część rozwiązania jest jednak przepisana w C++. Oczywiście, użytkownicy systemu otrzymują dostęp do kodu tego rozwiązania, dzięki czemu mogą je dostosowywać do pojawiających się właśnie standardów wymiany informacji.


TOP 200