Codzienny biznes wymaga ochrony

Komunikacja głosowa to zazwyczaj system IVR, który umożliwi odsłuchanie informacji odczytanej przez syntezer głosu, a następnie potwierdzenie jej za pomocą klawiatury DTMF w telefonie. Do tego celu można wykorzystać dowolną centralę telefoniczną IP, ruch związany z zestawieniem takiego połączenia można kierować do dowolnego dostawcy, przy czym nie zawsze jest to dostawca główny.

Zestawienie odpowiednich zależności między kanałami umożliwia zaprogramowanie ścieżki eskalacji zgłoszenia. Zatem jeśli komunikacja za pomocą poczty elektronicznej nie przynosi rezultatu, korzysta się z telefonu, potem powiadamia się następną osobę, wskazaną jako kontakt rezerwowy. Można opracować bardzo skomplikowaną politykę powiadomień, od polityki "kto pierwszy, ten lepszy", w której zlecenie może przejąć pierwsza osoba przyjmująca zgłoszenie, przez powiadomienie równoległe, aż do organizowania grupy, co występuje w przypadku zleceń wymagających obecności większej liczby pracowników lub ilości zasobów.

Pożar w fabryce fajerwerków

W przypadku standardowych procedur obsługi incydentu pierwszym działaniem podejmowanym przez tradycyjne IT jest zazwyczaj izolowanie problemu od biznesu. Pierwsza odpowiedź brzmi zazwyczaj: my to naprawimy. Gdy nie udaje się szybka naprawa, drobny incydent przeradza się w poważną awarię, ale nadal nie wiadomo, jakie dokładnie są jej skutki, jakie procesy są naruszone. Ponadto dział IT bardzo rzadko potrafi szybko ocenić wpływ tej awarii na późniejsze zadania, takie jak okna przetwarzania wsadowego w systemach transakcyjnych, czas kopii bezpieczeństwa lub szczyt obciążenia. Czas poświęcony na izolację problemu oraz ustalenie rzeczywistego zakresu awarii jest już stracony, ponadto próby uruchomienia pracy różnych zasobów podejmowane ad hoc mogą przynosić jeszcze gorsze skutki od samej awarii. Powiadomienia następują zbyt późno, trafiają do niewłaściwych osób i nie ma gwarancji rozwiązania problemu w oczekiwanym czasie. Działania są podejmowane w nerwowej atmosferze, która nieuchronnie prowadzi do popełniania błędów. Właśnie takich zdarzeń trzeba unikać, korzystając z narzędzi, które podpowiedzą działania, mają aktualne informacje i ułatwią usuwanie problemu.

Komentarz
Na podstawie naszych doświadczeń związanych z tradycyjnym podejściem do BCM zaprojektowaliśmy platformę zarządzania ciągłością działania BCMLogic. W przeciwieństwie do statycznych dokumentów (procedur) narzędzie BCMLogic wykorzystuje się w codziennym działaniu firmy. Zapewnia ono sprawne zarządzanie incydentami dostępności usług IT, połączone z monitorowaniem procesów, usług oraz infrastruktury w czasie rzeczywistym i zaawansowanymi narzędziami dwustronnej komunikacji i powiadamiania. Wszelkie zaburzenia w pracy IT oraz dostępności zasobów są na bieżąco analizowane i wizualizowane pod kątem wpływu na biznes, potencjalnie generowanych strat i rekomendowanego planu działań zarówno po stronie biznesu, jak i IT.

Dostarczana informacja jest kontekstowa, spersonalizowana i dystrybuowana za pomocą dostępnych kanałów, odpowiedzi zwrotne umożliwiają analizę stanu bieżącego. Platforma BCMLogic integruje się z architekturą aplikacji biznesowych, systemów monitoringu oraz rozwiązaniami service desk.

Interfejs został wyposażony w zestaw dashboardów obrazujących aktualny stan działania firmy z perspektywy IT, usług dla biznesu, procesów biznesowych i na poziomie zarządczym. Wzajemne powiązania pomiędzy tymi elementami są prezentowane jako diagramy DNA organizacji. Pozwalają one IT na określenie, jaki wpływ biznesowy ma awaria czy przerwa utrzymaniowa na biznes (kto i w jaki sposób), a menedżerom z biznesu na zrozumienie, jakie narzędzia i zasoby są niezbędne do sprawnego funkcjonowania.

Ważnym elementem platformy jest mechanizm dynamicznej dokumentacji, dzięki któremu pracownicy zawsze dysponują aktualnymi wersjami procedur. Są one aktualizowane przy każdej zmianie danych i wysyłane poprzez mechanizmy push do ich urządzeń mobilnych. Z użyciem dedykowanych aplikacji dla BlackBe-rry, iPhone i Android cały proces kontroli sytuacji biznesowej, monitorowania oraz koordynacji działań i powiadamiania może być wykonywany z dowolnego miejsca.

Mechanizm wsparcia biznesu oraz IT zapewnia, że wszystkie elementy będą gotowe na potencjalną awarię. Daje to pewność, której nie udaje się nigdy osiągnąć przy wykorzystaniu planów i rozwiązań dedykowanych tylko dla poważnych awarii i bardzo rzadko testowanych.

Krzysztof Pulkiewicz, Solution Architect

Więcej o projekcie na stronie: www.bcmlogic.com


TOP 200