Co się kryje w szafie?

Montaż urządzeń w szafach 19-calowych

Szafę teleinformatyczną powinniśmy zabudowywać od góry, w pierwszej kolejności montując urządzenia aktywne (tj. serwery, switche itp.), a następnie komponenty pasywne sieci. Dzięki zachowaniu takiej kolejności uzyskuje się lepsze chłodzenie szafy.

Aby była możliwa łatwa orientacja w dostępnej przestrzeni montażowej, na przednich i tylnych szynach montażowych warto wyraźnie zaznaczyć wysokość w jednostkach [U].

Zobacz również:

  • Przeglądarka Chrome będzie jeszcze jakiś czas akceptować pliki cookie
  • Usługa WhatsApp uruchamiana na urządzeniach iOS będzie bardziej bezpieczna
  • Cyberobrona? Mamy w planach

Serwery często są instalowane za pomocą szyn, podobnie jak szuflady w kuchni, co zapewnia możliwość zarówno łatwej instalacji, jak i demontażu. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w obsłudze serwisowej sprzętu, podczas inspekcji lub konserwacji, gdyż można uzyskać dostęp do niego bez konieczności wyjmowania go z szafy. Same urządzenia można wyposażyć w specjalne gniazda, co dodatkowo upraszcza ich montaż. Do najcięższego sprzętu przeznaczonego do montażu w szafie (stojaku) o rozmiarze 3U lub do sprzętu, do którego wymagany jest szybki dostęp, stosuje się specjalny system wysuwnych szyn.

Niektórzy producenci sprzętu typu rack przeznaczonego do montażu w szafie oferują zasobnik ze złożonymi kablami z tyłu serwera. Dzięki temu rozwiązaniu urządzenie nawet podczas pełnego wysunięcia stelaża może nadal być podłączone i pracować normalnie. Ponieważ niektóre konfiguracje pozwalają na umieszczenie nawet 50 serwerów o rozmiarze 1U w pojedynczej szafie, często duplikuje się wskaźniki LED po obu stronach urządzenia, co ułatwia ich identyfikację podczas obsługi. Listwy zasilające najlepiej jest instalować z tyłu szafy w taki sposób, aby uniknąć przypadkowego odłączenia zasilania w trakcie dostępu do innych urządzeń. Warto pamiętać, że do niektórych modeli szaf można dokupić kółka, które usprawniają ich ewentualne przemieszczanie. Jeśli potrzebujemy umieścić w szafie urządzenie nieprzystosowane do montażu w szafie 19", możemy skorzystać z różnego rodzaju półek przeznaczonych do montowania na szynach.

Kable krosowe, ze względu na ich dużą giętkość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, powinny być wykonane z kabla typu linka o przekroju 26 AWG. Podczas prac instalatorskich należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie zaciskać zbyt mocno wiązek z kablami, gdyż powoduje to zmianę struktury wewnętrznej kabla i w efekcie pogorszenie szybkości transmisji, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do uszkodzeń. Trakty z przewodami zasilającymi i transmisji danych powinny być instalowane przy zachowaniu minimalnej odległości, wynoszącej 30 cm, między nieekranowanymi traktami.

Co się kryje w szafie?

W przypadku dużej liczby komputerów w szafie niepraktyczne byłoby dla każdego z nich instalowanie oddzielnych klawiatur, myszy czy monitorów. Zamiast tego warto użyć specjalnego przełącznika i oprogramowania do udostępniania jednego zestawu klawiatury, monitora i myszy dla wielu różnych urządzeń. Foto: HP

W przypadku układania kabli zasilających i transmisji danych w jednym korytku, należy pamiętać, aby korytko i przegroda ekranująca między nimi były wykonane z metalu. Przegrody i koryta z tworzywa sztucznego nie tworzą bowiem ekranu elektromagnetycznego. Przy stosowaniu kabli ekranowanych zjawisko zakłócania jest znacznie mniejsze, mimo to należy unikać bezpośredniej bliskości między liniami zasilającymi a liniami transmisji danych.

Innym istotnym, choć często lekceważonym elementem wyposażenia, są organizatory kabli. Pozwalają one prowadzić kable w szafie tak, by z jednej strony był do nich łatwy dostęp, z drugiej zaś, by nie ograniczały przepływu powietrza. Zwykle na jeden, dwa panele krosowe powinien przypaść jeden organizator (zajmujący zazwyczaj wysokość nie większą niż 1U). Do światłowodów powinniśmy stosować organizatory o odpowiednio wyprofilowanych uchwytach.

Polecamy Fizyczne podstawy bezpieczeństwa

Szersze szafy warto wyposażać w uchwyty boczne, które pozwolą uporządkować wiązki prowadzonych przewodów. Prawidłowe prowadzenie kabli zasilających i kabli transmisji danych w podłogach technicznych jest dosyć trudne, szczególnie, że częstą praktyką jest pozostawianie nieużywanych kabli. Aby ułatwić identyfikację i obsługę serwisową, kable do transmisji danych i zasilania zaczęto umieszczać w specjalnych korytach montowanych nad szafą.


TOP 200