Co nowego w serwerach?

Kompaktowa budowa i łatwość obsługi

Compaq, IBM, Dell, Sun i HP spróbują w 2001 r. pozyskać tych użytkowników, którzy poszukują serwerów kompaktowych i tzw. urządzeń serwerowych. Serwery kompaktowe (nazywane też cienkimi) są używane do budowania zajmujących niewiele miejsca farm serwerów. Dla wielu użytkowników, szczególnie dla przedsiębiorstw eksploatujących aplikacje handlu elektronicznego i zainteresowanych centrami danych, wymiary są bardzo ważną cechą serwerów.

Urządzenia serwerowe to ten typ sprzętu, który robi ostatnio wyjątkową karierę. Są to wyspecjalizowane urządzenia wykonujące określone zadania, wspierające serwery podstawowe, na których uruchamiane są właściwe aplikacje. Urządzenie serwerowe jest dostarczane najczęściej z pełnym systemem operacyjnym i ze specjalistycznym oprogramowaniem, które wykonuje ściśle określone zadanie (może to być serwer webowy czy aplikacja zapewniająca bezpieczeństwo).

Coraz większym wzięciem cieszą się też urządzenia serwerowe pełniące rolę buforów, serwerów proxy czy też serwerów DNS (zamiana nazw komputerów na adresy IP i odwrotnie). To dzięki takim urządzeniom serwery podstawowe nie muszą sobie "zaprzątać głowy" dodatkowymi zadaniami i mogą pracować wydajniej, obsługując na przykład dużo więcej transakcji.

Producenci serwerów i urządzeń serwerowych starają się projektować sprzęt zajmujący jak najmniej miejsca, zwracając przy tym szczególną uwagę na to, by proces zarządzania tymi urządzeniami uprościć do minimum, a użytkownik poświęcał jak najmniej czasu i wysiłku na zarządzanie serwerami i zainstalowanymi na nich aplikacjami. Stąd ostatnie trendy można streścić: serwer ma być jak najmniejszy (pobierać też jak najmniej mocy i wydzielać jak najmniej ciepła) i łatwy w zarządzaniu.

Postępując zgodnie z tą dewizą, firma RLX Technologies zamierza w najbliższym czasie wprowadzić do swojej oferty serwery przełamujące kolejną barierę. Najcieńsze produkowane do tej pory serwery, instalowane w standardowych 19" szafach, miały wysokość 1U, czyli 1,75Ó (4,45 cm). RLX pracuje nad supercienkimi serwerami, które będą miały wysokość mniejszą niż 1U i będą pobierać dwa razy mnie prądu niż produkowane do tej pory energooszczędne serwery.

Dell i Compaq też nie próżnują. Wiadomo już, że i te firmy pracują nad supercienkimi serwerami, chociaż nie ujawniają jeszcze żadnych szczegółów ani dat wprowadzenia tego rodzaju urządzeń na rynek.

Zarządzanie

Łatwość zarządzania to dla wielu użytkowników jedna z najważniejszych cech serwera. Dobrze o tym wiedzą producenci, opracowując narzędzia ułatwiające życie administratorom systemów informatycznych. Dużymi sukcesami może się pochwalić IBM. Firma ta w 2000 r. wprowadziła na rynek rodzinę serwerów, które potrafią automatycznie testować się i w razie potrzeby, jeżeli jest to tylko możliwe, usuwać w tym samym trybie różne uszkodzenia. Wszystkie systemy linii eServers (IBM) oferują obecnie oparte na technologii webowej rozwiązania pozwalające zdalnie monitorować serwery.

IBM wyposaża nowe serwery w specjalne układy (wbudowując je w płytę główną) noszące nazwę Advanced Server Processor. Dzięki nim administrator sieci może zarządzać większą liczbą serwerów (na przykład szafą zawierającą 42 serwery), używając do tego celu jednego zdalnego połączenia. Serwery linii eSeries oferują też funkcję Lightpath - jest to narzędzie diagnostyczne, które wskazuje administratorowi systemu uszkodzony element i które pozwala uzyskać do tego elementu dostęp w trybie online lub offline.

Compaq wprowadza cały czas do oprogramowania Remote Insight (zdalne zarządzanie) nowe narzędzia. Jednym z rozwiązań, które zostanie w tym roku zaproponowane użytkownikom pakietu Remote Insight, będzie możliwość zdalnego instalowania na serwerach systemów operacyjnych. W dużych centrach danych, które eksploatują setki serwerów, opcja taka jest nieoceniona i może zaoszczędzić administratorom wiele wysiłku i czasu.

Producenci serwerów przywiązują ostatnio coraz większą wagę do rozwiązań, które można było do tej pory spotkać tylko w świecie systemów klasy mainframe. Chodzi np. o rozliczanie użytkownika serwera zgodnie z zasadą "płacimy tylko za to, co używamy". Sun i HP oferują już podobnego rodzaju usługi w odniesieniu do układów CPU.

HP wprowadził do swojej oferty tego rodzaju usługę, z której można skorzystać eksploatując serwer LPR 1000 R. Przyjęty model zakłada, że użytkownicy płacą za konkretne elementy po podliczeniu, jak często wykorzystywany jest układ CPU i inne zasoby serwera.


TOP 200