Co do tabletki

System ten będzie zintegrowany z innymi, już funkcjonującymi w szpitalu systemami. "Zwieńczeniem całego obiegu informacji będzie moduł analityczny, który będzie bazował na już funkcjonującej hurtowni danych" - wyjaśnia Andrzej Kotecki, szef controllingu w Akademickim Centrum Klinicznym. Wtedy, wykonywane dla potrzeb zarządczych analizy i raporty będą jeszcze dokładniejsze i bardziej przydatne do zarządzania szpitalem. Możliwe będzie wówczas ustalanie kosztów leczenia pojedynczego pacjenta i kosztów wykonywania konkretnych procedur medycznych. To da możliwość lepszej oceny rentowności poszczególnych działań.

"Najważniejszym impulsem do korzystania przez nas z narzędzi analitycznych jest konieczność optymalizacji kosztów leczenia i zarządzania portfelem świadczonych usług medycznych" - mówi Andrzej Kotecki. Szpital jest jednostką wysoce specjalistyczną, posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę medyczną, osiąga bardzo dobre wyniki w tak skomplikowanych zabiegach jak np. przeszczepy serca, nerek, rogówek. Tym bardziej istotne jest optymalne zarządzanie jego zasobami.

"Trzeba przy tym pamiętać, że szpital to nie fabryka i nikomu będącemu w potrzebie nie można odmówić pomocy" - zastrzega Andrzej Kotecki. Poza tym, każdy z hospitalizowanych bez względu na przyczynę pacjentów stanowi osobny, niepowtarzalny przypadek. Każdy pacjent jest inny, wymaga indywidualnego traktowania na oddziale szpitalnym, innej terapii, innych leków w specyficznych dla niego dawkach itd. A w ACK co roku leczy się około 60 tys. pacjentów. To stawia przed osobami zarządzającymi placówką dodatkowe wyzwania decyzyjne. Bez zastosowania wyspecjalizowanych narzędzi analitycznych sprostanie tym wymaganiom byłoby coraz trudniejsze do osiągnięcia.

W rozliczeniach z Narodowym Funduszem Zdrowia stosowane są ceny określone w systemie Jednolitych Grup Pacjentów (JGP). Jeżeli faktyczne koszty leczenia znacząco przekraczają ustaloną stawkę, to można rozliczać pacjenta indywidualnie. Do tego trzeba mieć jednak możliwość dokładnego śledzenia rzeczywistych kosztów leczenia każdego hospitalizowanego pacjenta oraz narzędzia do raportowania i prognozowania spodziewanych przychodów i związanych z ich uzyskaniem kosztów. Tylko dzięki coraz bardziej zaawansowanym rozwiązaniom IT można będzie mieć dostęp do takich, istotnych z punktu zarządzania placówką służby zdrowia, informacji. Co prawda, teraz też informacje o wszystkich zaordynowanych każdemu pacjentowi lekach są zapisywane na papierowych kartach, to jednak oznacza, iż są praktycznie niedostępne dla analiz. "Nie warto pytać, jakie są koszty wdrożenia systemu, ale jakie są koszty jego braku" - podkreśla Andrzej Kotecki. Bo umiejętne wykorzystanie narzędzi informatycznych ma dzisiaj rzeczywisty, bezpośredni wpływ na efektywność funkcjonowania szpitala i optymalizację kosztów jego działalności.


TOP 200