Cisco prezentuje wirtualne biuro

Dążąc do tego, aby zdalna praca była równie prosta jak włączenie peceta i zalogowanie się do internetu, firma Cisco opracowała rozwiązanie noszące nazwę CVO (Cisco Virtual Office).

Wirtualne biuro Cisco jest oparte na dostępnych już produktach sieciowych, którym towarzyszy specjalne oprogramowanie, budujące w tle wirtualne sieci prywatne (VPN) oraz udostępniające szereg funkcjonalności niezbędnych do obsługiwania zdalnego biura. Rozwiązanie CVO zostało tak zaprojektowane, aby z jego usług mógł korzystać pracownik nie znający zasad pracy sieci LAN/WAN.

Cisco prezentuje wirtualne biuro

Zdalne biuro CVO jest konfigurowane w oparciu o bezprzewodowy router ISR (Integrated Services Router) Cisco 881w. Router należy po prostu zainstalować w odległym biurze, podłączyć do sieci i zasilania, a resztę wykonana automatycznie dołączone do niego oprogramowanie.

Zobacz również:

  • Cyberobrona? Mamy w planach

CVO obsługuje technologię VoIP (Voice over Internet Protocol), dlatego pracownik może podłączyć do niego telefon Cisco 7970G IP i używać go od razu do komunikowania się ze swoją firmą. Jeśli pracownik używa telefonu służbowego i domowego, system przypisze do obu ten sam numer. Rozmowy wychodzące są traktowane jako połączenia inicjowane przez telefon firmowy, a rozmowy przychodzące są przekierowywane do obu telefonów (domowego i firmowego).

Cisco gwarantuje, że telefon 7970G jest w stu procentach zgodny z systemem CVO, oraz zapowiada, prowadzi już podobne testu zgodności przy użyciu innych swoich telefonów przewodowych i bezprzewodowych. Firma twierdzi jednocześnie, że teoretycznie każdy telefon IP obsługujący protokół SIP (Session Initiation Protocol) powinien współpracować bez przeszkód z systemem CVO.

Router 881w można zintegrować z domową siecią Wi-Fi i zbudować na jego bazie dwie oddzielne wirtualne sieci, każda świadcząca swe usługi innej grupie użytkowników.

Zdalne biuro CVO jest obsługiwane w firmie przez router Cisco 7200, który kontroluje sieci VPN. CVO korzysta z technologii Cisco Dynamic Multipoint Virtual Private Networking, która umożliwia przesyłanie danych w bezpieczny sposób między dwoma zdalnymi biurami z pominięciem centrali firmy. Dane są chronione przy użyciu technologii SSL (Secure Sockets Layer) i L2TP (Layer 2 Tunneling Protocol) over IPsec.

Używając narzędzi Cisco Configuration Engine, Cisco Security Manager i Cisco Secure Access Control Server, administrator może skonfigurować i kontrolować nawet do 10 tys. odległych biur. Cena rozwiązania wynosi 700 USD (obsługa jednego zdalnego biura).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200