Cisco Catalyst 4500 - do 60 W na port

Wygląda na to, że Cisco już nie tylko chce sprzedawać przełączniki, ale aspiruje też do roli dystrybutora energii. Najnowszy model modularnego przełącznika Catalyst 4500 może zaskoczyć niejednego administratora sieci. Nie jest bowiem tylko kolejną, standardową platformą przełączania i routingu pakietów, lecz może również pełnić rolę systemu dystrybuującego energię i kontrolującego jej pobór, a także monitorować pracę i wydajność sieci LAN.

Zwiększenie funkcjonalności zapewniają zainstalowane przez producenta nowe karty: jedna do zarządzania (Supervisor 7-E) i dwie liniowe - WS-X4748-UPoE+E obsługuje firmową technologię UPoE (Universal Power Over Ethernet), druga karta liniowa obsługuje technologię energooszczędnego Ethernetu - EEE (Energy-Efficient Ethernet). Dzięki pierwszej switch może zasilać dołączane do niego urządzenia (np. monitory, kamery czy telefony IP), dostarczając im moc do 60 W (niezależnie obsługuje ona także EEE). Technologia EEE umożliwia znacznie mniejszy pobór prądu przez interfejsy sieciowe, gdy nie są aktywne.

Cisco oferuje obecnie sześć modeli przełącznika Catalyst: Catalyst 4503-E (obudowa z 3 gniazdami na instalowanie kart, w tym 2 liniowe), Catalyst 4506-E (obudowa z 6 gniazdami na karty, w tym 5 liniowych), Catalyst 4507R-E (obudowa z 7 gniazdami na karty, w tym 5 liniowych), Catalyst 4507R+E (obudowa zawierająca również 7 gniazd na instalowanie kart, w tym 5 liniowych), Catalyst 4510R-E (obudowa z 10 gniazdami na karty, w tym 8 liniowych) oraz Catalyst 4510R+E (obudowa również z 10 gniazdami na karty, w tym 8 liniowych - każda z 48 gigabitowymi portami; łącznie 384 porty).

Razem z przełącznikiem producent dostarcza: nową kartę do zarządzania Supervisor 7-E, kartę liniową WS-X4748-UPoE+E (z firmowym rozwiązaniem UPoE) oraz kartę obsługującą technologię energooszczędnego Ethernetu.

Nowe rozwiązania sprawiają, że urządzenie Catalyst 4500 przeszło metamorfozę, dzięki której użytkownik ma obecnie do dyspozycji nie tylko standardowy przełącznik Ethernet, lecz także system zdolny dystrybuować energię.

Cisco Catalyst 4500 - do 60 W na port

Test kart liniowych z obsługą EEE, obejmujący 384 miedzianych portów Gigabit Ethernet, wykazał, że dzięki tej technologii - po wejściu w stan uśpienia niektórych portów - pobierana przez przełącznik moc spadała z 1462 W do 1278 W (co dało 12,6 oszczędności energii).

Cisco opracowało firmową technologię UPoE (Universal PoE), która różni się tym od znanej od lat PoE - standard 802.3af, że zasila urządzenia sieciowe wykorzystując do tego celu wszystkie cztery pary okablowania Ethernet. Może więc dostarczyć im dwa razy więcej mocy. Chociaż jest to firmowe rozwiązanie, to istnieje duża szansa, że zostanie z czasem zaakceptowane przez IEEE jako standard.

Karta liniowa WS-X4748-UPoE+E ma 48 portów Gigabit Ethernet, a połowa z nich obsługuje technologię UPoE. Zasilanie przez sieć komputerową sprawdzono za pomocą analizatora PowerSync (Sifos Technologies), pobierającego z każdego portu 60 W. Test wykazał, że nie miało ono ujemnego wpływu na wydajność przełącznika czy generowane przez niego opóźnienia.

Funkcjonalność UPoE przetestowano, podłączając do portów różne urządzenia wykorzystujące tę technologię: telefon Cisco 9971 IP wyposażony w kamerę, komputer typu cienki klient, 23-calowy monitor Samsung SyncMaster NC220 oraz telefon ITS.Netrix. Wszystkie pracowały bez zakłóceń. Niestety, dwa rodzaje urządzeń nie mogą (przynajmniej na razie) korzystać z UpoE: notebooki i komputery typu desktop. Chociaż stają się one coraz bardziej energooszczędne, to nadal pobierają więcej niż 60 W.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200